Youtube’a 8K (7680*4320) Video Nasıl Yüklenir?

         

          Merhabalar. Bu yazımızda sizleri Youtube’a yüksek çözünürlüklü (8k – 7680*4320) video yükeleme konusunda bilgilendirmek istedik. Bu uzun zamandır denemek istediğimiz bir şeydi fakat elimizde 4K (3840*2160) çözünürlükten daha büyük bir video kaynağı olmadığından deneyememiştik. Bugün elimizde bulunan 8K videonun kaynağı ise aslında fotoğraflar. Timelapse video hazırlamak için çektiğimiz fotoğraflar elbette. Şu yazımıza (https://www.techofilm.com/timelapse-nedir-nasil-yapilir/) bir göz atarsanız timelapse video hazırlamak konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

     Şimdi diyelim ki elimizde 8K çözünürlükte (7680*4320) bir video mevcut ve bu videoyu Youtube’a yüklemek istiyoruz. Fakat şöyle bir problemimiz var ki Youtube henüz H265 (Hevc) ile kodlanmış videoları kabul etmiyor ve mevcut kullandığımız H264 kodlama sistemi de maksimum 4K çözünürlüğü destekliyor. Öyleyse alternatif bir yol denemek zorundayız. Zira 8K videomuzu Youtube’a yükelemek istiyoruz.

     Yazımıuzda kullanacağımız program AdobeMedia Encoder, siz elinizdeki herhangi bir export programını kullanabilirsiniz. Bir çoğunda benzer ayarlar mevcuttur. Öncelikle Media Encoder programını açıyoruz ve hazırladığımız videoyu içine sürüklüyoruz. Video format kısmına tıkladığımızda ise bizi yeni bir pencere karşılıyor.

     Açılan pencerede aşağıdaki fotoğrafta 1 ile işaretlediğimiz bölüme tıklıyoruz ve açılan menüden Quicktime seçeneğinin tıklıyoruz.

     Ardından 2 ile işaretlediğimiz bölümü tıklayarak Video Codec Bileşeni olarak DNxHR/DNxHD seçeneğinin tıklıyoruz.

     Hemen altında bulunan 8 bit, 10 bit kısmı ise videonun kalitesini değiştirmekle birlikte boyutunu da önemli ölçüde etkiliyor. Biz en alttaki seçeneği tıklamamıza rağmen yaklaşık 1.5 dakikalık videomuz 5GB boyutlarına ulaştı.

     İşimiz bitince Render kısmına tıklıyoruz ve videonun çıktısının hazır olmasını bekliyoruz. Bu kadar. Umarız yazımız faydalı olmuştur.

     Aşağıdaki linkten Youtube’a yüklediğimiz 8K Timelapse videomuzu izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir