Timelapse Nedir? Nasıl Yapılır?

Timelapse en basit açıklamasıyla zamanı hızlandırdığınız videolar anlamına gelir. Kadrajınızı ayarladıktan sonra belirli aralıklarla fotoğraf çeker ve bu fotoğrafları birleştirirseniz ortaya inanılmaz görüntüler çıkar. Mesela fotoğraf makinenizi tripodunuza bağlayıp kadrajınızı bulutlara doğru çevirdiniz ve kameranız sabitken belirli aralıklarla fotoğraf çekmesi için ayarladınız. (Bunu yapmanın bir kaç yolu vardır ve sonraki yazılarımızda bu yöntemlerden bahsedeceğiz) Diyelim ki 3 saat boyunca fotoğraf çektiniz ve toplamda 2500 adet fotoğrafınız oldu. Bu fotoğrafları herhangi bir video düzenleme programında ardarda sıraladınız ve ortaya 1 dakika 40 saniyelik bir video çıktı. (Projenizin 25fps yani saniyede 25 kare olduğunu varsayarsak) Sonuç olarak 3 saatlik bulut hareketlerini 1,5 dakika gibi bir zamanda izleyiciye sunmuş olduk. Şayet çektiğimiz fotoğraflar da iyise ortaya harika bir video çıkar.

timelapse_2_techofilm

Timelapse tekniği sadece bulutları çekerken kullanılmaz, son bir kaç yıldır özellikle bir çok tanıtım filminde, reklamlarda ve filmlerde kullanılmaktadır. Teknik temelde aynıdır. Makinenizi sabitler ve belirli aralıklarla fotoğraf çekersiniz, geriye fotoğrafları birleştirip son rötüşları yapmak kalır. Gelişen teknolojiyle multicopterler aracılığıyla havadan da fotoğraflar çekilebildiğini göz önünde bulundurursak timelapse tekniği ile yapabilecekleriniz ancak hayal gücünüzle sınırlıdır diyebiliriz.

Timelapse tekniği ortaya çıktıktan sonra kullanıcılar bunu bir adım ileriye götürüp, hyperlapse ve flow motion gibi teknikler de kullanmaya başladılar ki buna sonraki yazılarımızda değinicez fakat basitçe ifade etmek gerekirse her iki teknik de temelde timelapse gibidir fakat aradaki fark fotoğraf makinenizin sabit olması yerine hareket etmesidir. Yani fotoğraf makinenizi video kamera gibi kullanarak çekeceğiniz ortamda hareket ettirirsiniz. Bu da yaptığınız uzun süreli çekimleri izleyiciye kısa sürede aktarmanıza olanak tanır. Görsel anlamda da izlemesi çok keyif vericidir.

Aşağıda techofilm olarak şimdiye kadar hazırladığımız timelapse videolarını izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir