Timelapse Video Nasıl Yapılır – 1 Gerekli Malzemeler

on

|

views

and

comments

Timelaapse Video çekimi için hazırladığımız üç serilik yazımızın ilkinde Timelapse çekimi için gerekli malzemelerden bahsedeceğiz.

Öncelikle timelapse konusunda bilginiz yoksa ne olduğuyla ilgili ŞU yazımıza göz atabilirsiniz.

Timelapse video hazırlamak için ilk olarak bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız var. Belli zaman aralıklarında fotoğraf çekebildiğiniz sürece makinenin türü, cinsi pek önemli değil fakat günümüzde bu işler için genellikle DSLR makineler kullanılmaktadır.

DSLR fotoğraf makinelerinin bir çoğunda belli zaman aralıklarında fotoğraf çekme özelliği bulunmaz bu sebeple harici bir aparat ya da yazılım kullanmak zorundasınız. Alternatiflerinizi alt başlıklarda inceleyelim.

 

1 – Magic Lantern

Magic Lantern yalnızca Canon DSLR makinelere yüklenebilen açık kaynak kodlu özel bir yazılımdır. Yazılımın bir çok özelliği arasında aralıklı fotoğraf çekmenize imkan tanıyan intervalometer özelliği de bulunmaktadır.

Magic_Lantern_intervalometer

 

Bu özellik sayesinde kendiniz belirleyeceğiniz zaman aralıklarında fotoğraflar çekebilirsiniz. Çekilen fooğraflara ardışık olarak isim verildiğinden düzenleme aşamasında işimiz biraz daha kolay olacak.

2 – İntervalometre

Makinenize haricen bağlanan bu aparat bir çok fotoğrafçı tarafından makineye dokunmadan tetikleme yöntemiyle fotoğraf çekmek için kullanılmakta. Ayrıca bu aparat belli zaman aralıklarında fotoğraf çekmenize de imkan vererek timelapse videolardaki en büyük yardımcılarınızdan biri olarak karşımıza çıkıyor.

intervalometre

Bu aparatı bir çok fotoğrafçıda rahatlıkla bulabilirsiniz.

3 – Program

DSLR makinelerle belli aralıklarda fotoğraf çekmek için kullanılan bir diğer yöntem de yazılım kullanmaktır. Fotoğraf makinenizle birlikte gelen yazılım yardımıyla makinenizi bilgisayarınıza bağlayarak belli aralıklarla fotoğraf çekmesi için ayarlayabilirsiniz. Timelapse çekimi yaparken yazılım kullanmanın tek dezavantajı yanınızda sürekli bilgisayar bulundurmak zorunda olmanızdır.

Tripod

Çekimlerinizin stabil olması açısından bir tripod kullanmanız şart. Zira makine çekim yaparken bir miktar titreme yapacaktır ve siz çekimlerinizi bitirene kadar başladığınız kadrajı korumak zorundasınız. Ayrıca tripod kullanmak rüzgar ya da çarpma gibi çevresel faktörlerden de sizi koruyacaktır.

Mekan

Timelapse yapacağınız yer ortaya çıkacak olan videonuzu belirleyecek en önemli etkenlerden biridir. Bulutları mı çekeceksiniz, insanları mı, yoksa başka bir şey mi? Çekeceğiniz objeye göre hangi aralıklarla fotoğraf çekeceğinize kara vermeniz gerekiyor. Gündoğumu ve günbatımı çekerken dikkat etmemiz gereken bir çok şey var o yüzden bu bölümü başka bir yazıda anlatmaya çalışacağız. Şimdilik ışık farklılıklarının çok az olduğu ortamlarda bu yöntemle çekim yapabilirsiniz.

 

Yazımızı okumaya ikinci bölümden devam edebilirsiniz

Share this
Tags

Must-read

SİNEMATOGRAFİ NEDİR?

(Yunanca : kine (hareket) ve graphos (yazı)), Sinema filmi için görüntü kaydederken ışıklandırma , kamera ve hareket seçeneklerini kullanma...

Youtube’a 8K (7680*4320) Video Nasıl Yüklenir?

                    Merhabalar. Bu yazımızda sizleri Youtube’a yüksek çözünürlüklü (8k – 7680*4320) video yükeleme konusunda bilgilendirmek istedik....

Edius Klavye Kısayolları / Türkçe ve İngilizce (Edius Keyboard Shortcuts)

          Günümüzde oldukça büyük bir kitle tarafından video düzenleme işlerinde kullanılan Edius ne yazık ki bana göre en şanssız programlardan...

Recent articles

More like this

1 Comment

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here