Kinetik Tipografi Nerede Kullanılmalı?

Kinetik tipografi çoğu zaman ilgi çekici hatta eğlenceli bir grafik animasyon tekniğidir fakat her tür videoya bu tekniği uygulamak pek de akıllıca bir iş olmaz. Zira diğer bütün teknikler gibi kinetik tipografinin de kullanılması gereken ve hatta kullanılmaması gereken yerler vardır.

Kinetik Tipografinin doğru kullanıldığı yerlerde oldukça etkili bir animasyon tekniği olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Doğru kullanılan yerler kavramı çok geniş oldu farkındayım fakat görsel sanatlar matematik gibi formüle edilerek incelenebilecek ögeler değildir ne yazık ki. Bu yüzden animasyonu hazırlayan kişi olarak siz aynı zamanda izleyicinin yerine kendinizi koymalısınız. Hazırladığınız animasyon sizi etkileyebiliyorsa o zaman doğru yerde kullanmışsınız demektir.

Kinetik Tipografinin En iyi Kullanıldığı Yerlere Örnek Vermem Gerekirse;

– Herhangi Bir Duygu Barındıran İçerikler Hazırlanırken
– Karakter Oluşturulurken
– Dikkat Çekmek İçin kullanılabilir.

Mesela hazırladığınız animasyonda izleyici için yüksek ses taklidi yapmak istiyorsanız yazı karakterlerinizi büyütür, kalınlaştırır, en boy oranını değiştirirsiniz. Animasyonunuzda herhangi bir ses olmasa bile bu gibi karakter değişimleri izleyicide sesinizi yükselttiğiniz etkisini yaratır. Bu yüzden kullanacağınız tekniği özenle karar vermeniz gerekir. Unutmayın, yaptığınız her seçim izleyicide farklı bir etki bırakacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir