Kinetik Tipografi Nedir?

Teknik olarak ismi “hareket eden yazı” kavramından gelen kinetik tipografi herhangi bir fikri, düşünceyi ya da istatistiki bilgiyi görsellerle destekli bir şekilde izleyiciye aktaran video animasyon yöntemidir. Kinetik tipografi bir çok görsel zenginlik barındırdığından izleyiciye verilmek istenen mesajı onları sıkmadan eğlenceli bir şekilde aktardığı için özellikle son dönemde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. İlk başlarda yalnızca reklam filmlerinde kullanılan bu teknik daha sonraları görsel sanatların hemen hemen her noktasında karşımıza çıkmaya başlamıştır.

kinetik tipografi 2

Kinetik Tipografilerde genelde vurguları yapan ya da iletilmek istenen mesajı veren bir dış ses, sesi görsel animasyonlarla destekleyen bir animasyon ve hareketli yazı katmanları bulunmaktadır. Görseller ne kadar etkileyici hazırlanmışsa iletilmek istenen mesaj da o denli başarılı bir şekilde izleyiciye ulaşır.

kinetik tipografi 3

Kinetik Tipografinin bir çok türü olmakla birlikte ülkemizde son zamanlarda özellikle rap kliplerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat yapılan işin kalitesi harcanan emekle doğru orantılıdır. Yani kinetik tipografi viedonuzu ne kadar zenginleştirirseniz izleyiciler tarafından o kadar beğenilecektir.

Kinetik Tipografinin olmazsa olmaz ögelerinden biri de fikirdir. Hazırladığınız videonun ana fikri ve onu izleyiciye nasıl sunduğunuz yaptığınız işin kalitesini etkileyen temel faktörler arasındadır.

kinetik tipografi 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir