Nikon D70 (1/50s @ f/4.5, EV +1, ISO 200, FL 50.0 mm)

Pencere ve kapılar hakkında aklımıza gelebilecek ilk şey her iki objenin de bize sokakla, tarihle, kültürle ilgili ayrıntılı bilgiler verdiği ve her iki objenin de hemen hemen her yerde bulunabildiğidir. Penceresi ya da kapısı olmayan bir sokak, cadde , şehir gördünüz mü? Ben gördüm, Elm Sokağı 🙂

 Nikon D70 (1/50s @ f/4.5, EV +1, ISO 200, FL 50.0 mm)
Nikon D70 (1/50s @ f/4.5, EV +1, ISO 200, FL 50.0 mm)

Kapılar ve pencereler çektiğiniz fotoğraflarda görselliği etkileyebilecek iki faktördür. Renkleri, şekilleri, farklı boyutları fotoğraflarınıza hareket katar. Onları olduğundan daha iyi gösterir.

Her iki objenin de insan psikolojisi üzerindeki etkilerine değinecek olursak; Kapıları gördüğümüzde onları açıp içlerinden geçmek isteriz. Çünkü biliriz ki her kapının arkasında başka bir dünya vardır. Açana kadar arkasında ne olduğunu asla bilemeyiz ve bu duygu bizi heyecanlandırır. Pencereler ise yazın serinliği, kışın sıcağı, sabahları temiz havayı, akşamları da korunmayı simgeler. Pencereler ve kapılar insanlar için birer cazibe merkezidir adeta ama biz genelde bunun farkına varamayız pek.

pencere fotoğrafı

Konumuza dönecek olursak fotoğraftaki kapı ve pencereler fotoğrafımızı etkiler dedik. Peki ama nasıl? İlk olarak bu objelerin yapıldığı, imal edildiği malzeme ya da üzerindeki boya yani “doku” çektiğiniz fotoğrafı ilk etkileyen faktördür. Bir diğeri rengi, bazı kapı ve pencereler o kadar renklidir ki fotoğraftaki diğer objelerin önüne geçer. Fotoğraflarımızı etkileyen diğer faktör ise pencere ve kapıların boyut ve şekilleridir. Amacınız fotoğraf karenizi zenginleştirmekse kapıları ve pencereleri görmezden gelmemelisiniz.

pencere_kapı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Doğrulama Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.