Hyperlapse Test Çekimini Nasıl Yaptık

Bu yazımızda hyperlapse test videomuzla ilgili ayrıntıları açıklamaya çalıştık.

Hyperlapse konusunda bilginiz yoksa Timelapse Nedir konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

kocatepe_1

Hyperlapse timelapse türü bir uygulamadır ve tek farkı kameranın sabit değil hareket halinde olmasıdır.
Hyperlapse denemesi için 18 Kasım 2015’de Ankara Kocatepe Camii’ne giderek yaklaşık yarım süre boyunca test çekimleri gerçekleştirdik. Fotoğrafları raw formatında çektik ve tripod kullanmadık. Bu tür çekimlerde tripod kullanmak elbette daha iyi sonuçlar verecektir fakat tripod kullanmadan da istediğiniz görüntüleri elde edebilirsiniz. Bu arada toplamda yaklaşık 200 civarı fotoğraf çektik.

kocatepe_2

Kullandığımız Ekipman:

Canon 5D Mark III
Canon 24-105 Lens
Fotorğrafları çekecek biri

kocatepe_4

Düzenleme Aşaması

İlk önce çektiğimiz fotoğrafları raw haliyle sekans olarak Adobe After Effects programının içine attık ve program yardımıyla renk düzenlemesi yaptık. Bu sürecin çok sancılı olduğunu söyleyebilirim. Zira her biri 35 Megabyte boyutundaki fotoğraflardan video dosyası oluşturmak HP Z820 Workstation için bile bir hayli zorlayıcı oldu.
Sonra aynı işlemi baştan alarak bütün fotoğrafları Adobe Lightroom programında düzenleyerek jpeg formatına çevirdik ve sonrasında After Effects programının içine attık. Bu şekilde işlemler daha hızlı oldu fakat raw haliyle elde ettiğimiz videonun daha kaliteli bir sonuç verdiğini söyleyebilirim.

kocatepe_4

Bir sonraki adımda yine Adobe After Effects programında stabilizasyon uyguladık ve videodaki sarsıntıları aldık. Test videosunun son halini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir