beyaz_ayari

Bazı insanlar beyaz ayarı için tek ihtiyacı olan şeyin beyaz bir kağıt ya da kart, kağıdı ya da kartı kameranın önüne getirip “beyaz ayarı” tuşuna basmaktan ibaret olduğunu düşünür. Aslına bakarsanız şayet çektiğiniz videoda tam bir hakimiyet istiyorsanız bundan fazlasına ihtiyacınız var.

Beyaz Ayarı Nedir?

Beyaz ayarı basit olarak kameranın renk hassasiyeti ile çekim yapacağınız ortamın mevcut ışıklandırmasının birbirine uydurulmasıdır. Dış ortam (soğuk renkler), iç ortam (sıcak renkler), florasan ışığı (yeşil renkler) gibi. Çoğu kamerada beyaz ayarını manuel ya da otomatik olarak ayarlayabilirsiniz fakat profesyonel kameralarda ise durum biraz daha farklıdır. Bu tür kameralarda beyaz ayarını ortam aydınlatmasına göre ayarlamak zorundasınız.

Otomatik Beyaz Ayarı

Birçok kamera tam otomatik beyaz ayarı modunda çalışmaktadır. Hatta bazılarında beyaz ayarı ile ilgili bir ayar bile göremeyebilirsiniz. Genelde amatör kameralarda durum böyledir. Bu gibi durumlarda renk sıcaklığı, beyaz ayarı gibi kavramları düşünmezsiniz. Fakat bunun en kötü yanı karışık ışık ortamlarında kamera en doğru beyaz ayarını bulamamaktadır. Bu sebeple profesyoneller çekim yapacakları her ortamda mutlaka beyaz ayarı yapmaktadırlar.

Manuel Beyaz Ayarı

Manuel beyaz ayarı kameramanın ortamdaki ışıkla kamera hassasiyetini tam anlamıyla eşleştirebileceği ve kameranın renkleri en doğru şekilde algılayabileceği bir ayar çeşididir. Kamera operatörü genelde beyaz bir kartı kameranın önüne getirerek “beyaz ayarı” tuşuna basar ve kamera beyaz renge göre kırmızı (red), yeşil (green), mavi (blue) renk algılama türünü değiştirir. Kamera operatörü çekim yapacağı her ortamda değişin ışık koşulları ile birlikte bu işlemi tekrar etmek zorundadır.

Özellikle çekim yeri ve ortam ışığı değiştiğinde beyaz ayarını tekrar yapmak çok önemlidir. Mesela gün ağarırken ve gün batarken ışık koşulları çok çabuk değişir ve her ne kadar siz bunu anlamasınız da kameranız anlar.

Renk Sıcaklığı

Her tür ışık sayısal bir değere sahiptir. Aşağıda kabaca bu değerler gösterilmiştir.

Gölge 6500K

Günışığı 6000K

Floresan 5500K – 4000K

Alacakaranlık 4000K

Akkor (tungsten) 3500K – 3000K

İnsan gözü ve beyni ışık değişimlerini anlık olarak algılayarak görme biçiminizi değiştirir ve renkleri gerçek halleriyle görmenizi sağlar. Ne yazık ki en pahalı kameralar bile bu konuda insanlarla yarışacak konumda değildir bu sebeple siz çekim yapmadan önce ortamı doğru renklerle kaydedebilmek için kameranıza ortam ışığını tanıtmalı ve beyaz ayarını yapmalısınız.

Beyaz Ayarı Nasıl Yapılmalı?

Beyaz ayarı yapmadan önce kameranızın filtre ayarının bulunduğunuz ortama göre doğru değerde olduğundan emin olmalısınız.  Kamera ekranınızın tamamını beyaz bir kağıt ya da kartla doldurmalısınız ki kameranızın irisi beyazı tamamıyla algılayabilsin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise beyaz referans kâğıdınız ya da kartınızdır. Şunu belirtmeliyiz ki etrafta beyaz olarak gördüğümüz birçok obje aslında tam anlamıyla beyaz değildir. Mesela üzerinde beyaz t-shirt olan birinin kıyafetine odaklanırsanız ve kıyafet tam anlamıyla beyaz değilse kameranızı yanıltmış olursunuz. Bu sebeple yanınızda sürekli beyaz kağıt ya da kart taşımalısınız ve onu mümkün olduğunca temiz tutmalısınız. Beyaz kağıdınızı kameraya doğru tutarken de ortam ışığını tam anlamıyla aldığından emin olun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Doğrulama Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.