Sokak Fotoğrafçılığında Net Fotoğraflar Elde Etmek, Özellikle Geceleri

Net fotoğraflar çekmek ileri düzey teknik beceri gerektiren bir iştir. İnsanlar hızlı hareket eder, siz genelde hızlı hareket edersiniz, ışık genelde yeterli değildir ve çoğunlukla fotoğrafı hızlı bir şekilde çekmeniz gerekir. Genelde gece çekilen fotoğraflara bakarsanız ortak hatalarla karşılaşırsınız. Ya fotoğraflar yeteri kadar net değildir ya da fokus oturmamıştır.

Örnek Gece Fotoğrafı
Örnek Gece Fotoğrafı

Sokak fotoğrafçılığında net fotoğraf elde etmenin bir çok yolu vardır, şimdi onlardan bazılarına göz atalım.

1 – Geniş açı lens kullanın

Geniş açı lens kullanmanın bir çok sebebi vardır. Bunların başında gelen sebeplerden biri ise geniş açı perspektifler daha geniş alan derinliğine sahiptir. Bu dademek oluyor ki geniş açı lenslerle çekim yaparken bir şekilde fokus kaçırırsanız net alan derinliği fazla olduğundan objeniz hala net alan derinliğinde yer alabilir. Dezavantaj olarak görülebilecek tek konu ise geniş açı lensllerle çekim yaparken objenize biraz daha yaklaşmanız gerekir fakat bu genelde daha iyi bir görüntü elde etmenizle sonuçlanır.

Bir diğer sebep ise geniş açı lensler telefoto lenslere göre genelde daha hafiftir. Bu da size daha kolay manevra yapabilme imkanı sunar. 28mm, 35mm ve 50mm lensler sokak fotoğrafçılığında en çok kullanılan lens çeşitleridir. Bana sorarsanız 28 mm aralarında en iyisidir.

2 – Uygun fotoğraf ayarları seçin

Yavaş hareket etmenize rağmen net fotoğraflar çekmek istiyorsanız enstantane değeriniz en az 1/320 olmalı. Önerilen değer 1/500’dür fakat yetersiz ışık koşullarında ya da objeniz nispeten yavaş hareket ediyorsa değeri bir nebze daha düşürebilirsiniz.

Bunun yanında diyaframı da mümkün olduğunca kısmalısınız. (Kısık diyafram=büyük değer anlamına gelir) Geniş açı lens tercih etmemizdeki temel sebeplerden biri olan alan derinliğini arttırma isteğinden dolayı f/8 ile f/16 değerleri arasında çekim yapmalıyız.

Şayet 1/320 ya da 1/500 enstantane değerlerinde ve f/8 diyafram açıklığında çekim yapmak istersek ve bulunduğumuz ortamdaki ışık koşulları da yeteri kadar iyi değilse iso değerini biraz yükseltebiliriz. Bu biraz kullandığınız fotoğraf makinenizin limitleri ile de ilgilidir. Makinenizin iso performansını öğrenmek için test etmelisiniz. Iso değerini yükseltirken ise dikkat etmemiz gereken nokta fotoğrafımızda gren oluşmadığından emin olmamızdır. Bu da yine makinenizin ışık hassayitenie bağlıdır.

3 – Bölge Netleme – Ön Netleme

Şayet fotoğraf çekmek istediğiniz alanda hareketli nesneler bulunuyorsa vu hareketli nesnelere olan mesafenizde sabit bir obje bulunuyorsa hareketli nesneler kadrajınıza girmeden önce sabit objeye netleme yaparak fotoğraflarınızı manuel netleme ayarlarında çekebilirsiniz. Bu size objenizi kadraja alırken büyük oranda zaman kazandıracaktır.

4 – Durun

İnsanların özellikle son zamanlarda sokakta fotoğraf çekerken hareket halinde olduklarına şahit olmaya başlamışsınızdır. Hareket halinde çektiğiniz fotoğraflar şayet makinenizizn tüm ayarları kusursuz olsa bile bulanık çıkacaktır. Zira hem objeniz hem de makineniz (elinizde olduğu için) hareket halindedir ve her ne kadar saniyenin 500’de birini dondurmak isteseniz de bu süre içinde meydana gelen sarsıntı fotoğraflarınıza bulanıklık olarak yansıyacaktır.

5 – Yerinizi belirleyin

Sokak fotoğrafçılığının en önemli kurallarından biri de lokasyonunuzu belirlemektir. Fotoğrafınızı çekmeden önce kadrajınıza almaya değer bir nokta bulun ve bu nokta/yer/mekan kadrajınıza girmeye hak kazanacak kadar iyi olduğu anda deklanşöre basın. Bu adım biraz zahmetli olabilir ama inanın çekdiğiniz fotoğrafları görünce beklediğinize değdiğini göreceksiniz.

6 – Geri adım atın

Gündüz çekilen fotoğraflarda objenize yakın olmak çoğu zaman daha iyidir fakat geceleri işler değişir. Eğer objeniz nispeten daha küçükse ve gecenin karanlığıyla bağdaşmışsa ortaya daha iyi bir görüntü çıkacağından emin olabilirsiniz.

7 – Işık kaynağı bulun

Işık saçan büyük tabelalar, sokak lambaları, dükkan ışıkları gece fotoğraflarınızdaki ışık eksikliğini bir nebze de olsa tamamlayacak unsurlardandır. Her ne kadar güneş kar etkili olmasalar da güzel kareler elde etmenize yeter de artar bile.

8 – Tripod

Sokak fotoğrafçıları için tripod taşımak her ne kadar sıkıntılı bir durum olsa da net fotoğraflardan bahsediyorsak tripod adını zikretmememiz haksızlık olur. Tripodlar net fotoğrafların genelde olmazsa olmazlarındandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir