Sigma 150mm f/2.8 EX DG OS HSM APO Makro Lens İnceleme

Sigma 150mm f/2.8 EX DG OS HSM APO Makro Lens İnceleme

Sigma 150mm oldukça iyi fotoğraf kalitesine ve geniş diyafram aralığına sahip makul fiyatlı bir makro lenstir. Makro lenslerde keskinlik önemli bir özelliktir. Lensi elime alıp kullanmaya başlamadan önce kafamda bununla ilgili soru işaretleri vardı fakat lensi kullandıktan sonra bu kaygıların yersiz olduğunu fark ettim. Özellikle lens en geniş diyafram açıklığı olan 2.8 değerinde bile keskin fotoğraflar çekiyor.

Sigma 150mm lensteki kenar bozulmaları da yok denecek kadar az. Bunu en iyi fotoğrafı düzenleme aşamasında görüyorsunuz. Raw halindeki fotoğrafı Photoshop Camera Raw eklentisiyle açıp otomatik kenar lens düzeltme fonksiyonunu kulandığınızda diğer lenslerin aksine çektiğiniz fotoğrafın çok değişmediğini görebilirsiniz. Bu da lensin ne kadar iyi fotoğraflar çekebildiğini gösteriyor.

Lenste kullanılan HSM (Hypersonic Motor) özelliği netleme yaparken o kadar hızlı çalışıyor ki elde fotoğraf çekerken netleme noktalarını kaçırabiliyorsunuz. Elinizdeki en ufak bir sarsıntıda lens hemen yeni odak notlasına netlik yapıyor. Bu sebeple bu lensi kullanırken makineyi mümkün olduğunca sabit tutmanız gerekmekte. Ben çarçabuk çektiğim fotoğraflarda bazen netlik kaçırdığımı gözlemledim tabi bunda lensin ağır olmasının da etkisi var. Lens yaklaşık 895 gram ağırlığında ve boyu yaklaşık 14 cm uzunluğunda. Lensin filrte çapı ise 72mm. Netleme mesafesi 15 inch, yani yaklaşık 38 cm.

Lensi elinize aldığınız anda malzeme yapısının ne kadar kaliteli olduğunu fark ediyorsunuz. Sigma lens konusundaki başarısını bana göre bu lensle de sürdürüyor. Canon ve Nikon gibi markalarla olan yarışında da malzeme kalitesi ve nispeten makul fiyatı onu ön plana taşımaya yetiyor.

Umarım faydalı olmuştur, lensle çektiğim örnek fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz.

Lens İnceleme Videomuz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir