Neden Üçayağa (Tripod) İhtiyacımız Var?

on

|

views

and

comments

düşük enstantane

Üçayaklar genelde amatör ve profesyonel fotoğrafçı arasındaki farkı belirgin bir şekilde ortaya koyan araçlardır. Amatörler üçayak kullanmaya ihtiyaç duymazken profesyoneller bu malzemeyi kullanmanın ortaya çıkaracağı işin kalitesini ne denli etkileyeceğinin bilincindedir.

 

İyi bir tripod kullanmanın getirilerini aşağıdaki maddelerde inceleyelim.

1. Madde – Kolay Kurulum

İyi bir üçayak kullanımını gerektiren durumlarda sizi uğraştırmadan kolayca kurulabilmelidir. Özellikle doğa fotoğrafçılığında kurulumunu kolayca gerçekleştirebileceğiniz bir tripod anı yakalamanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın doğanın size sunduğu özel görüntüler sonsuza kadar sürmez. Üçayağınızı seçerken de bu gibi durumları göz önünde bulundurmalı her ortamda kolayca kurup kullanabileceğiniz bir malzeme seçmelisiniz.

2. Madde – Stabilite

Üçayağın temel fonksiyonu kameranızı / fotoğraf makinenizi sabit tutmasıdır. İyi bir üçayak ise sabitlendiği zaman kameranız hiç hareket etmemelidir. Şayet yüksek kalitede bir üçayak kullanmanıza ve sabitlemenize rağmen kameranız / fotoğraf makineniz hareket ediyorsa üçayağın kafa kısmına doğru ağırlık değerindeki bir ürün yerleştirdiğinizden emin olmalısınız. Eğer uzun lenslerle çekim yapacaksınız üçayağınız sizin en büyük yardımcınızdır.

3. Madde – Anı Yakalamak

Üçayağınızı kurup kameranızı sabitledikten sonra artık düşük enstantanelerde bile muhteşem anları dondurabilirsiniz. Mesela bir şelaleyi ya da hareket halindeki araçları içeren bir kompozisyon oluşturabilirsiniz.

4. Madde – Kaliteli Fotoğraflar

Fotoğraf makineniz üçayağınızın üzerinde sabitken çektiğiniz fotoğrafla makineyi elinizde tutarak çektiklerinize göre bir hayli net olacaktır. Zira titreşimlerden etkilenmeyecek dolayısıyla netlik kaybınız olmayacaktır. Hatta düşük enstantane değerlerinde bile.

Bunlar üçayak kullanmanın sadece bir kaç faydası. En iyi sonuçları elde etmek için üçayağınızı seçerken hangi ortamlarda kullanacağınızı göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız.

Share this
Tags

Must-read

SİNEMATOGRAFİ NEDİR?

(Yunanca : kine (hareket) ve graphos (yazı)), Sinema filmi için görüntü kaydederken ışıklandırma , kamera ve hareket seçeneklerini kullanma...

Youtube’a 8K (7680*4320) Video Nasıl Yüklenir?

                    Merhabalar. Bu yazımızda sizleri Youtube’a yüksek çözünürlüklü (8k – 7680*4320) video yükeleme konusunda bilgilendirmek istedik....

Edius Klavye Kısayolları / Türkçe ve İngilizce (Edius Keyboard Shortcuts)

          Günümüzde oldukça büyük bir kitle tarafından video düzenleme işlerinde kullanılan Edius ne yazık ki bana göre en şanssız programlardan...

Recent articles

More like this

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here