HDD İle SSD Arasındaki Farklar

Temel Meseleler

Bir kaç yıl öncesine kadar Bilgisayar kullanıcıları için saklama ünitesi konusunda piyasada çok fazla alternatif bulunmamaktaydı. Ta ki SSD’ler piyasaya girene kadar. Şimdilerde yeni aldığınız ya da halihazırda kullandığınız sisteminizdeki saklama ünitesinde SSD (Solid State Drive), HDD (Hard Disk Drive) ya da bazı durumlarda her ikisini birden tercih edebilirsiniz. Yazımızda HDD ile SSD arasındaki farkları, artıları ve eksileri değerlendireceğiz.

HDD ve SSD Açıklaması

HDD’lerde veri saklanırken metal, cam ya da plastikten yapılmış, demir oksit ya da manyetik özellik barındıran başka bir malzeme ile kaplı fiziksel diskler üzerine veri yazılır ve bu verilere erişmek istediğinizde okuyucu kafa yardımı ile dönmekte olan disklerden bu verilere erişim sağlanır. Bu veriler kullanıcı müdahalesi ile silinene kadar fiziksel disklerde muhafaza edilirler bu sebeple bu disklere hard disk denmektedir. Disklerin dakikadaki devir sayısına göre hız sınıfına (Rpm) ayrılırlar ki bunların en bilinenleri 3600, 4200, 5400, 7200, 10000, 15000 gibi rakamlara sahiptirler.

SSD’ler ise bilgisayarınızda bulunan bir diğer parça gibi yani Ram gibi çalışırlar. Kayıt esnasında hareket eden herhangibir mekanizma bulunmaz ve veri yolları her çipe paralel bağlandığından istenilen verilere eş zamanlı olarak erişilebilir. Bu sebeple SSD’ler HDD’lere göre çok yüksek hızlarda çalışabilmektedir.

HDD ve SSD’lerin Tarihi

Hard disk teknolojisi bilgisayar teknolojiyle aynı yaştadır. Bilinen en eski örneği IBM firmasının 1956 yılında ürettiği IBM 350 RAMAC’dır. Bu diskte 3,75 Megabytelık veriyi saklamak için 50 adet 24 inch boyutunda plaka bulunmaktasydı. (Bu boyutun şimdilerde bir mp3 şarkısı kadar olması sizleri şaşırtmasın) Bu diskin boyutu da yaklaşık iki buzdolabı büyüklüğündeydi. IBM 350 o zamanlar yalnızca hükümet ve endüstriyel kullanıcılar tarafından kulanılmaktaydı ta ki 1969 yılına kadar. 1980’lerde disklerin boyutu ilk başlarda 5.25 inch, 3.5inch daha sonraları ise ve 2.5 inch kadar küçüldü ve kişisel bilgisayarlarda yer almaya başladı. Disklerin bağlantı türleri de yıllar içerisinde Seri bağlantı, IDE, SCSI ve son olarak da SATA olarak evrildi fakat her bir bağlantürü temelde aynı işlevi yerine getirmekteydi. Disk ile Anakart arasındaki iletişimi sağlamaktaydı. Günümüzde büyük çoğunlukla ev kullanıcıları SATA diskleri kullanmaktadır ve bu disklerin 3.5 inch boyutunda olanları maksimum 10TB, 2.5 inch olanları ise maksimum 3TB kapasite sunabilmektedir.

SSD’lerin ise daha kısa bir özgeçmişi bulunmakta. Bilgisayarların ilk kullanıldığı andan itibaren hareket etmeyen bir veri depolama sistemi üzerinde çalışılmış ve 1970’lerle 80’ler arasında kullanılan, daha sonra ise ortadan kaybolan buble memory flash isimli sürücü dışında bir alternatif bulunamamıştır. Şimdilerde kullanılan flash belleklerle aynı mantık güdülmektedir. Hareket etmeden verileri depolayabilmeli ve verileri bünyesinde tutmaya devam etmek için harici bir güç kaynağına ihtiyaç duymamalı. İlk SSD disklerin kullanılmaya başlanması Netbook kavramıyla tanıştığımız tarihe yani 2000’li yılların sonlarına denk gelmektedir. 2007 yılında OLPC XO-1 1GB boyutundaki SSD’leri kullanmış, Asus Eee PC 700 serisi de 2GB boyutundaki SSD’leri cihazlarında kullanmışlardır. Her iki cihazda da SSD’ler anakart üzerine lehimli halde bulunmaktaydılar. Yani şimdiki gibi harici bir bağlantı bulunmuyordu. Sonraki yıllarda ortaya çıkan 2.5 inch boyutlarındaki SSD’ler netbookları, notebookları, ultrabookları daha işlevsel hale getirmiş, hızlı oluşları makinelerin performanslarını olumlu ölçüde arttırmıştır. Günümüzde kullanılan en büyük kapasiteli 2.5 inchlik SSD’ler 4TB boyutlarındadır, elbette ilerleyen zamanlarda bu kapasite artacaktır.

 SSD İle HDD Arasındaki Farklar
SSD İle HDD Arasındaki Farklar

Faydalar ve Dezavantajlar

Gigabyte başına düşen TL miktarını göz önünde bulunduracak olursak SSD’ler HDD’lere göre oldukça pahalı bir seçenek olmasına rağmen söz konusu hız olunca denge tamamen değişmektedir. Şimdilerde SSD’ler HDD’lere göre çok daha pahalı bir seçenek olmasına rağmen ilerleyen zamanlarda teknolojinin daha da ilerlemesi ve sektördeki yenikleri de göz önünde bulundurursak aradaki fiyat farkının düşeceği öngörülmektedir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi SSD’ler günümüzde maksimum 4TB kapasitede olabiliyor fakat bu disklerin fiyatları o kadar pahalı ki sıradan bir ev kullanıcısının bu diskleri alıp bilgisayarında kullanması pek mümkün görünmüyor. Bunun yerine özellikle ev kullanıcıları maliyeti düşük tutmak isterse 128 GB’lık modellere, biraz daha harcama yapabileceklerse 240 ya da 480 GB’lık modellere yönelmektedirler.

Hız Meselesi

Burası SSD’lerin öne çıktığı kısım. SSD takılı bir bilgisayarın açılış süresi saniyeler sürmektedir. Bu rakamlar bilgisayarın diğer parçalarına göre değişiklik gösterse de kesinlikle bir dakikanın altındadır. Öte yandan HDD’leri göz önünde bulundurursak özellikle de eski sistemlerde açılış süreleri bir kaç dakikaları bulabilmektedir. Peki SSD’lerin hızı sadece bilgisayarın açılış süresini mi etkiler? Elbette hayıt. SSD’li bir bilgisayarda programlar daha hızlı çalışır, kopyalama işlemleri daha hızlı gerçekleşir, hatta işletim sistemi bile HDD’li haline göre komutlarınıza daha çabuk cevap vererek işlemlerinizi saniyeler içinde tamamlar. En yüksek Benchmark skorlarına sahip bilgisayarlara bir bakın her birinin içerisinde SSD olduğunu göreceksiniz.

Dayanıklılık

SSD’ler HDD’lerin aksine hareket eden bir mekanizmaya sahip olmadıkları için verilerinizi herhangi bir düşme, çarpma vb hallerde (fiziksel olarak zarar görmedikleri sürece) saklamaya devam ederler. Hatta bu tür çarpma ya da sarsıntılar sistem çalışmaya devam ederken meydana gelse bile çoğu zaman veri kaybı yaşamazsınız. Fakat işe HDD tarafından bakacak olursak sistem çalışırken meydana gelen her sarsıntı sizi veri kaybı yaşama riskiyle yüzyüze getirebilir.

Gürültü

En sessiz HDD bile çalışırken (mekanizma hareket ettiği için) bir miktar ses çıkartır. Hatta yüksek hızlı HDD’ler düşük hızlılara göre biraz daha gürültücüdürler. SSD’ler ise mekanik herhangi bir parça barındırmadığından çalışırken bile hiç ses çıkartmamaktadırlar.

Güç Tüketimi

HDD’ler ortalama 6 ila 15 Watt arası güç tüketimi yaparken bu rakam SSD’ler için 2 ila 5 Watt arasında değişmektedir.

mbaface-080211-1

Sonuç Olarak

HDD’ler fiyat, kapasite ve bulunabilirlik konularında hala önde ve bir süre daha böyle kalacağını düşünüyoruz. Öte yandan SSD’ler ise halihazırda hız, sağlamlık, boyut ve gürültü konusunda HDD’leri gerilerde bırakmış durumda. Ülkemiz kullanıcılarını göz önünde bulundurarak bir sonuca varmak gerekirse yeni kurulan sistemlere sadece işletim sistemini çalıştırmak için ikinci bir disk olarak SSD’lerin kurulması hem performans açısından hem de maliyet / fayda açısından mantıklı bir seçenek gibi görünüyor. Zaten günümüz kullanıcılarının çoğu da kişisel bilgisayarlarını bu şekilde kullanmaktadırlar.

Aşağıdaki videoda SSD ve HDD’nin bilgisayarın açılışına etki eden hız farkını görebilirsiniz.

Umarız yazımız faydalı olmuştur. Soru, görüş ve önerilerinizi yorum kısmından bizi bildirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir