Gmail Hesaplarınızı Daha Güvenli Hale Getirin (Google Authenticator Uygulaması)

Ülkemizdeki internet kullanım oranı ger geçen gün artıyor. Tabi aynı oranda internetteki tehlikeler ve ne yazık ki güvenlik problemleri de artıyor. Çevrenizde mutlaka bir şekilde maili çalınan / ele geçirilen kişiler olmuştur. Hatta belki siz de bu ve benzeri bir olayın kurbanı olmuşsunuzdur. Birinin mail adresini ele geçirdiğinizde mail hesabıyla bağlantılı tüm sosyal medya hesaplarını da ele geçirebilirsiniz demektir. Bunun olmasını kimse istemez değil mi? İş te tam da bu noktada teknolojinin bize sunduğu imkanlardan yararlanmalı ve hesaplarımızı daha güvenli hale getirmeliyiz.

Uygulamamızın ismi “Google Authenticator” Uygulama Google’ın kendisine ait dolayısıyla herhangi bir endişeniz olmasın. Programı kurduktan sonra sahip olduğunuz bütün gmail hesaplarını tanıtarak hesabınıza erişirken cep telefonunuzdaki kodla giriş yapacaksınız. Dolayısıyla birileri mail şifrenizi bile ele geçirse hesabınıza izniniz olmadan giriş yapamayacak. Kulağa güzel geliyor değil mi? Hadi şimdi programı nasıl kurup kullanılabilir hale getireceğimize göz atalım.

1 – Öncelikle aplikasyonu telefonumuza uygun sürümünü indiriyoruz.

Android Sahipleri İçin Google Play Linki

İphone Sahipleri İçin App Store Linki

2 – Uygulamayı telefonumuzda çalıştırıyoruz ve aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşıyoruz. Tek farkı sizin uygulamanız Türkçe olacak.

Google Authenticator 1

3 – Ayarlamaya Başla (Begin Setup) kısmına basıyoruz.

4 – Gmail hesabımıza giriş yaparak https://myaccount.google.com/security adresine gidiyoruz.

google iki adımlı doğrulama

5 – Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi 2 adımlı doğrulamayı tıklayarak aktif ediyoruz.

6 – Bize doğrulamayı nasıl yapacağımızı soruyor, barkod okuma seçeneğini seçiyoruz.

Google Authenticator 2

7 – Telefonumuzda da barkod okuma seçeneğini (scan a barcode) seçiyoruz ve ekrandaki barkodu telefonumuza okutuyoruz.

8 – Telefonumuz barkodu okuduğu anda bize bir kod veriyor. Bu kodu internet sayfasındaki istenen yere yazıyoruz ve işimiz bitiyor. Bundan sonra cep telefonumuzdan onay vermeden kimse hesabımıza giriş yapamayacak.

Dip Not: Olur da telefonunuzun başına bir şey gelir ve programa erişemezseniz ya da programı kaldırıp daha sonra tekrar kurarsanız tekrar aynı adımlarla en son kısma kadar gelip orada sadece “Farklı Bir Telefona Geç” kısmına tıklayarak tekrar ayarlarımızı yapabiliriz. Umarım faydalı olmuştur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir