Drone kullanıcılarının son yıllarda hızla artması ve hemen hemen herkes tarafından kullanılabilir olması bir dizi önlemi de beraberinde getirdi. Bazı ülkelerin bazı bölgelerinde getirilen uçuş yasağının ardından şimdi de droneları kayıt altına alma konusu ortaya çıktı.

Merkezi Washington’da bulunan Federal Havacılık Kurulu (FAA – Federal Aviation Administration) yaptığı açıklama ile Amerika’da bulunan tüm drone sahiplerine kayıt zorunluluğu getirileceğini açıkladı.

solo quadcopter

Kayıt zorunluluğu getirilen droneların minimum 0.55 pond (Yaklaşık 250 gram) ile 55 pond (Yaklaşık 25 kilogram) ağırlığında olması gerektiği belirtildi. 21 Aralık tarihinde başlayacak uygulama ile kayıtlar FAA’nın resmi web sitesi üzerinden yapılacak ve ilk ay ücretsiz olacak. İlk 1 aylık süre sonunda ise kayıt ücretinin 5 dolar olacağı ve son kayıt tarihinin ise 16 Şubat 2016 tarihi olduğu açıklandı.

3D-Robotics-Solo-quadcopter-3

Ülkemizdeki drone kullanıcılarının sayısı da bir hayli fazla ve bu konuda ne gibi önlemler alınacağı ise merak konusu. Yakın zamanda drone kullanıcılarına lisans verilmesi ya da kayıt altına alınması gibi konular ülkemizde de gündeme gelebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Doğrulama Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.