Edius 8 ile Gelen Yenilikler Neler?

 

2015 yılının Temmuz ayında Grass Valley firması Edius 8’i kullanıcıları ile buluşturdu. Edius 7 sürümüne göre bu kez yenilikçi bir politika izlenmiş ve programın kullanıcı arayüzü tamamen değiştirilmiş. Açık konuşmak gerekirse Adobe Premiere’e olan benzerliği fark edilmeyecek gibi değil. Ben Edius 8’i ilk açtığımda bir an acaba Premiere’i mi açtım acaba diye tereddüt bile ettim. Yeni arayüz eskisine göre daha sade bir yapıya sahip ve bir çok kurgu programında olduğu gibi koyu gri renk tonlar kullanılmış. Eski üç boyutlu butonların yerini de daha sade iki boyutlu şık butonlar almış. Arayüzün değişmesi aradığınız şeyi bulmanızı da kolaylaştırıyor. Panel kullanımı yine tamamen kullanıcıya bırakılmış ve özelleştirilebilir durumda. Bir önceki versiyonda olduğu gibi hangi pencereyi hangi boyutta kullanmak isterseniz ayarlayabiliyorsunuz.

edius-8-workgroup

Ediustaki en büyük yenilik arayüzün değşmesi fakat elbette tek yenilik bu değil. 8 versiyonuyla birlikte bilgisayarınıza Grass Valley Browser da kuruluyor. Browser Adobe kullanıcılarının Bridge adıyla aşina olduğu program ile aynı görevi yapıyor. Adından da kolayca anlaşılacağı gibi videolarınızı, resimlerinizi, vektörel çizimlerinizi, müziklerinizi kısacası düzenleme yaparken kullandığınız bütün materyalleri browser ekranında görüp sürükle bırak yöntemiyle zahmetsizce Edius programının içine atabiliyorsunuz. Browser eklentisinin Edius programından tamamen bağımsız çalışıyor olması da başka programlarla birlikte kullanabilmeniz için büyük avantaj sağlıyor.

Edius bu sürümünde 4k video düzenleme ile ilgili sunduğu olanakları biraz daha arttırmış ve yüksek çözünürlüklü video düzenlemeleriniz için size ihtiyacınız olan hızı sağlamak için tasarlanmış. Şu an programın iki versiyonu bulunuyor Edius 8 Pro ve Edius Workgroup 8. Aradaki en temel farklar ise Workgroup versiyonunda Loudness monnitör, audio monitör bulunmakta ve workgroup 8 bir kez aktive ettikten sonra tekrar çalışmak için internet bağlantısına gerek duymuyor. Fakat Edius 8 pro iki ayda (60 gün) bir internet bağglantısına ihtiyaç duyuyor. Şimdilik bu kadar programı kullanmaya devam ettikçe yeniliklerden bahsetmeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir