Android 6.0 Marshmallow Neler Getirecek

Geçtiğimiz günlerde Google, mobil işletim sisteminin son sürümü olan Android 6.0 Marshmallow’u yayınladı. Bu iyileştirme güncellemesinin Android 5.0 Lollipop’u beğenmeyenlerin ilgisini çekebileceği düşünülüyor. Sürüm ilk olarak Nexus 6P ve Nexus 5X’e geldi. Android 6.0 Marshmallow ile yeterince iyi olan işletim sistemi daha kolay kullanıma sahip ve daha düzenli hale geliyor. Bu sürümde telefonların en mühim sorunlarından biri olan kısa pil ömrü için de bazı çözümler üretilmiş.

Now On Tap: Now On Tap özelliği sayesinde, son aramalarınız, telefon çağrılarınız, bilgi girişleriniz, baktığınız dosyaları…bunların hepsine birden artık tek tuşla bakacaksınız. nasıl mı? Home tuşuna uzun süre basın, bunu yaptığınız zaman karşınıza son gezinmeleriniz, yatay bir Menü halinde ekranda olacak.

İstenmediğiniz Uygulamaları Silin: Android Marshmallow’da istemediğiniz bir programı ana ekrandan silmek daha kolay. Parmağınızla istemediğiniz programın üzerine basın daha sonra ekranın üstünde beliren çöp kutusuna taşıyın.

Daha Uzun Süreli Pil Ömrü: Marsmallow’da az sıklıkla kullanılan programlar ‘’App Standby’’ moduna geçiyor ve böylece arka planda piliniz harcanmıyor. Pil ömrünü uzatmak için yapılan bir başka uygulama ise yeni Doze işlevi. Bu özellik uzun süredir kullanmadığınız telefonunuzu otomatik olarak uyku moduna alıyor.

Android 6 fingerprint

Parmak İzi Tarama: Bu işlev sayesinde telefonunuzun kilidini parmağınızla açabileceksiniz. Bu yeni teknoloji, Nexus Imprint olarak biliniyor. Parmak izi tarama özelliğiyle Google Play Store ve diğer uygulamalarda Android Pay ile ödeme de yapılabilir.

Sesli Komutlar: Android Lollipop’ta kamera ve telefon uygulamalarına kilit ekranından çabucak ulaşıla bilinmekteydi. Marsmallow’da ise bu özellik daha da gelişti. Artık cihazınızın kilidini bile açmadan sesli komutlar kullanılabilecek. Marsmallow’da uygulamalarla iletişimde kurulmakta. Örneğin dinlemek istediğiniz radyo istasyonunun adını söyleyebilir ve açılmasını sağlayabilirsiniz.

Uygulama İzinleri: Yeni güncelleme sayesinde uygulamaların telefonunuzda nelere erişebileceğini kontrol edebilirsiniz. Cihazınızın ayarlar-uygulamalar-gelişmiş sekmelerini takip ederek uygulama izinlerine erişim sağlayabilirsiniz.

Uygulama Çalıştırmak Daha Pratik: Android 6.0 Marsmallow’un yeni launcher’ı sık kullandığınız uygulamaları gösteriyor. Telefonunuzda uygulamalar alfabetik olarak listeleniyor ve kaydırarak istediğiniz uygulamaya erişebiliyorsunuz. Yeni launcher, hangi uygulamayı hangi saatlerde kullandığınızı öğrenerek ne aradığınızı tahmin edebiliyor ve bu uygulamaları en üst kısımda gösteriyor. Eğer varsa bu uygulamalarla ilgili linkleri ya da uzantılarıyla ilgili de bilgi alabiliyorsunuz.

Flex Storage: Flex Storage bir SD karın dâhili bellek gibi kullanılmasına olanak sağlıyor. Böylece microSD kartlara uygulama ve oyun yükleyebiliyorsunuz. Ayrıca verilerin şifrelenmiş olmasından dolayı bu SD kart sadece sizin cihazınızda açılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir