EN YENİ İÇERİKLER

SİNEMATOGRAFİ NEDİR?

(Yunanca : kine (hareket) ve graphos (yazı)), Sinema filmi için görüntü kaydederken ışıklandırma , kamera ve hareket seçeneklerini kullanma sanatıdır. Sinematografi film yapımının en etkili bölümlerinden biridir ve izleyiciye yaşatılmak istenen deneyimin başlıca sorumlusudur. Genelde kullanılan donanımın sinematografiyi etkilediği düşünülür fakat bundan ziyade asıl mesele o donanımların nasıl kullanıldığıdır. Bu sebeple yakın zaman önce kaybettiğimiz fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in de dediği gibi kullanılan donanım önemli olsaydı en pahalı daktiloya sahip olan kişinin en iyi romanı yazması gerekirdi. Sinematografi ile ilgilenecek kişilerin bilmesi gereken en önemli şey: Kamera hareketlerini anlamak ve verilmek istenen etkiye göre sahnelerde kullanmak, kamerayı doğru yere yerleştirmek, kompozisyonu düzenlemek, netliği belirlemek ve en en önemli konu ise ışıklandırmaya karar vermektir. Zira sahnedeki ışıklandırma bütün atmosferi baştan aşağı etkiler. Işıklandırma konusuna başka bir yazımızda değiniriz.

Görüntü Yönetmeni ve Sinematografi

Filmde sinematografinin başlıca sorumlusu Görüntü yönetmenidir ve sahnelerde kullanılan tüm görsel ögelerden de sorumludur. Görüntü yönetmeni kompozisyon, ışıklandırma ve kamera hareketleri gibi sahnede görünen her elementle ilgili seçimler yapmak zorundadır ve de bu seçimleri izleyiciyi en çok etkileyecek şekilde yapmakla yükümlüdür. Görüntü yönetmeni renkten, net alan derinliğine (yani sahnenin hangi kısımlarının net hangi kısımlarının bulanık olacağına), ne kadar zoom yapılacağından sahnedeki objelerin ve oyuncuların yerlerine kadar tek tek belirlemeli ve çekimleri de bu doğrultuda yapmalı ya da yaptırmalıdır. Filmde kullanılacak lens tercihleri de görüntü yönetmenleri tarafından belirlenir bu sebeplerle görüntü yönetmenleri yönetmenlerin sürekli yanlarındadır ve bu ikisi oldukça yakın olmak zorundadır.

Sinematografi konusunu daha iyi anlamak için alt elementlerine göz atmamız gerekir ki bunlar: kompozisyon kuralları, temel çekim teknikleri, kamera açıları, düzenleme teknikleri, kamera hareketleri, lensler ve görüntüye etkileri, alan derinliği ve özel efektler. Her bir konuyu tek tek diğer yazılarımızda irdeleyerek birlikte tekrar anlamaya çalışalım. Şimdilik bu kadar, sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Youtube’a 8K (7680*4320) Video Nasıl Yüklenir?

         

          Merhabalar. Bu yazımızda sizleri Youtube’a yüksek çözünürlüklü (8k – 7680*4320) video yükeleme konusunda bilgilendirmek istedik. Bu uzun zamandır denemek istediğimiz bir şeydi fakat elimizde 4K (3840*2160) çözünürlükten daha büyük bir video kaynağı olmadığından deneyememiştik. Bugün elimizde bulunan 8K videonun kaynağı ise aslında fotoğraflar. Timelapse video hazırlamak için çektiğimiz fotoğraflar elbette. Şu yazımıza (https://www.techofilm.com/timelapse-nedir-nasil-yapilir/) bir göz atarsanız timelapse video hazırlamak konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

     Şimdi diyelim ki elimizde 8K çözünürlükte (7680*4320) bir video mevcut ve bu videoyu Youtube’a yüklemek istiyoruz. Fakat şöyle bir problemimiz var ki Youtube henüz H265 (Hevc) ile kodlanmış videoları kabul etmiyor ve mevcut kullandığımız H264 kodlama sistemi de maksimum 4K çözünürlüğü destekliyor. Öyleyse alternatif bir yol denemek zorundayız. Zira 8K videomuzu Youtube’a yükelemek istiyoruz.

     Yazımıuzda kullanacağımız program AdobeMedia Encoder, siz elinizdeki herhangi bir export programını kullanabilirsiniz. Bir çoğunda benzer ayarlar mevcuttur. Öncelikle Media Encoder programını açıyoruz ve hazırladığımız videoyu içine sürüklüyoruz. Video format kısmına tıkladığımızda ise bizi yeni bir pencere karşılıyor.

     Açılan pencerede aşağıdaki fotoğrafta 1 ile işaretlediğimiz bölüme tıklıyoruz ve açılan menüden Quicktime seçeneğinin tıklıyoruz.

     Ardından 2 ile işaretlediğimiz bölümü tıklayarak Video Codec Bileşeni olarak DNxHR/DNxHD seçeneğinin tıklıyoruz.

     Hemen altında bulunan 8 bit, 10 bit kısmı ise videonun kalitesini değiştirmekle birlikte boyutunu da önemli ölçüde etkiliyor. Biz en alttaki seçeneği tıklamamıza rağmen yaklaşık 1.5 dakikalık videomuz 5GB boyutlarına ulaştı.

     İşimiz bitince Render kısmına tıklıyoruz ve videonun çıktısının hazır olmasını bekliyoruz. Bu kadar. Umarız yazımız faydalı olmuştur.

     Aşağıdaki linkten Youtube’a yüklediğimiz 8K Timelapse videomuzu izleyebilirsiniz.

Cep Telefonuyla Daha İyi Fotoğraf Çekmenin Altın Kuralları

0

Cep Telefonu Fotoğrafçılığı Püf Noktaları

Neden Cep Telefonuyla Fotoğraf Çekmeniz Gerekiyor?

Şayet fotoğraf makinesini ve ekipmanlarını sürekli yanında taşıyan ve her ortamda iyi kareler gördüğünde makinesini çantasından çıkartan biri değilseniz ihtiyaçlarınızı karşılayacak en iyi alternatif cep telefonunuzdur. Günümüzde piyasada bulunan bir çok cep telefonu fotoğraf çekmeyi seven herhangi birinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek kapasiteye sahiptir. Hatta bilindik markaların amiral gemileri sayılabilecek modellerin çoğunda profesyonel fotoğraf modları bulunmaktadır ve bu modeller bir çok DSLR makineyle yarışabilecek seviyededir. Buna daha sonra değiniriz, şimdilik sırayla gidelim. Toparlamak gerekirse, küçük boyutları, her an yanımızda bulunmaları ve sensör kaliteleriyle akıllı telefonlarımız fotoğraf çekme konusunda da bizlerin en büyük yardımcısıdır.

Cep telefonuyla fotoğraf çekmenin bir diğer avantajı da çektiğiniz fotoğrafları direk akıllı telefonunuz üzerinden herhangi bir uygulama aracılığıyla (Bu konudaki en iyi programlardan biri Snapseed’dir.) düzenleyerek Instagram, Flickr gibi sosyal fotoğraf paylaşım platformlarında yayınlayabilmektir. Bu gibi platformlarda yayınlanan diğer kullanıcıların fotoğraflarını da inceleyebilirsiniz.

Unutulmaması Gerekenler

Şu an piayasada bulunan cep telefonlarıyla her ne kadr DSLR ya da Aynasız Kameralara yakın görüntüler elde edebiliyor olsak da kullandığımız cihazın cep telefonu olduğunu unutmamalıyız. Bu cihazların birincil üretim amaçları fotoğraf çekmek değil. Dolayısıyla İyi bir cep telefonu bile olsa çektiğiniz fotoğraflar üretim amacı fotoğraf çekmek olan bir cihazla yanyana kıyaslamak ya da tamamen aynı kulvarda gibi değerlendirmek pek de doğru olmaz.

Şimdi Gelelim Püf Noktalarımıza

cep_fotocusu_

1 – Cep Telefonunuzun Kamera Özelliklerini Tanıyın

Cebinizde duran telefonla konuşmak, haber okumak, mesajlaşmak için kullandığını küçük cihazı (gerçi şimdilerde pek küçük oldukları söylenemez) çıkartın ve çevrenizde gördüğünüz objeleri fotoğraflamaya başlayın. Telefonunuzun kamera ayarları el verdiği ölçüde manuel ayarlamalar yapmaya çaışın. Normalde çekmediğiniz nesneleri çekin, kullanmadığınız kadrajları kullanın. En iyi fotoğrafı çekebilmek için en kötüsünü çekebilmiş olmanız gerekir. Fotoğraf çektikçe daha iyi görseller elde ettiğinizi göreceksiniz.

2 – Objenize Yaklaşın

Objenizi geniş açıda biraz da mesafeli durarak çekerseniz fotoğrafınızda istediğiniz etkiyi yaratmak bir kenara koca fotoğrafta küçücük ne idüğü belirsiz nesnelerle karşılaşmanız muhtemel. Bu sebeple en iyisi çekmek istediğiniz objeye yaklaşarak kadrajınızı genel fotoğrafçılık kuralları çerçevesinde oluşturmaktır.

resim_duzenleme

3 – Telefonu Dik Tutmayın

Fotoğraf çekerken cep telefonunu dik tutmak bazı durumlarda (bazı durumlarda kısmının altını çiziyorum) iyi sonuçlar doğurabilir. Oluşturduğumuz kompozisyona göre değişir bu durum. Fakaaat şayet telefonunuzla video çekiyorsanız lütfen ama lütfen telefonunuzu yan çevirdikten sonra kayda başlayın. Etrafımda o kadar çok kişi bana dik çektiği görüntyü getirip düzeltip düzeltemeyeceğimizi soruyor ki inanamazsınız. Cevap net, düzelmez. Bu sebeple telefonunuzu özellikle video çekerken yan çevirin. Telefonu muz tutar gibi tutmanın alemi yok.

4 – Temel Kompozisyon Kurallarını Öğrenin

Tamam belki cep telefonuyla fotoğraf çeken herkes fotoğrafçı değil ve hatta fotoğraflarını kimseyle paylaşmadan kişsel arşivleri için saklıyorlar, olabilir ama inanın kompozisyon kurallarına uyarak çektiğiniz fotoğraflar diğerlerine göre çok daha hoş, daha profesyonel hatta daha etkileyici olacaktır. Arşivde saklayıp arada bir göz atsanız da bu fotoğrafların daha iyi olmasını istemez misiniz?

ucler_kurali

5 – Üçte Bir Kuralını Hatırlayın

Cep telefonuyla fotoğraf çeken ve bu konuda teknik bilgiye sahip olmayan hemen hemen herkes çekeceği fotoğrafta objeyi tam merkeze oturtur ve fotoğrafı öyle çeker. Şayet üçte bir kuralına uyarak objenizi bu noktalardan birine yerleştirirseniz çekeceğiniz fotoğraflarda inanılmaz sonuçlar alabilirsiniz. Diğer kompozisyon kurallarına riayet etmeseniz de bu kuralı es geçmemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

6 – Işığı Doğru Kullanın

Fotoğraflarda doğal ışık kullanımı genelde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Ne var ki fotoğraf çekeceğimiz her ortam ışık açısından istediğimiz yeterliliğe sahip olmayabilir. Bu gibi durumlarda flaş kulanmak en son çareniz olmalı. Zira telefonlarımızın flaşları genelde (çoğu zaman) fotoğrafı dha kötü hale getirmekten başka bir işe yaramaz. Bunun yerine fotoğraf çektiğiniz ortamdaki doğal aydınlatmaları kullanmayı denemelisiniz. Belki pencereden gelen ışık, duvar lambasından yansıyan ışık ya da yapay bir yansıtıcıyla objenizi aydınlatmayı denemelisiniz. Makinenin flaşından daha iyi sonuçlar elde ettiğinizi göreceksiniz.

7 – İnsanları Fotoğraflamayı Unutmayın

Manzara, doğa, hayvanlar, mimari bunlar fotoğraf için iyi konular olabilir ve hatta iyi fotoğraflar çekilebilir ama hiç biri fotoğraftaki bir insanın anlattığı şeyleri vermez bize. İnsan fotoğraflarının her daim bize anlattığı bir şeyler vardır. Daha kişisel, daha hatırlanabilir, daha şiirsel sonuçlar verir insanların fotoğraflarını çekmek. Bu maddeyi de es geçmemenizi öneririm.

8 – Mümkünse Manuel

Eğer cep telefonunuz manuel çekim modlarını destekliyorsa bu modu kullanmaktan kaçınmamalısınız. Diyafram, enstantane, iso, beyaz ayarı.. Bunları ortam koşullarına ve çekeceğiniz objeye göre siz belirlerseniz hareket alanınız daha geniş olacağından daha kişisel, daha etkileyici fotoğraflar çekersiniz. Telefonunuzda manuel çekim modu bulunmuyorsa bu işleri yapan bir uygulama arayabilirsiniz. Hem android hem de ios cephesinin bakkallarında bu konuda çokça uygulama mevcut.

9 – Lensinizi Temiz Tutun

Cep telefonları sürekli ya cebimizde ya da çantamızda bulunduğundan kamera lensleri çok çabuk kirlenmektedir. Buraya kadar ki tüm maddeleri doğru yapsanız bile 9. Madde eksikse yani lensiniz kirliyse çektiğiniz fotoğraflar sizi tatmin etmeyebilir. Bu sebeple ya fotoğraf ya da video çekmeden önce lensinizi temizleyin ya da cep telefonu lensinizi koruyacak kılıflar kullanın.

filtreler_cepci

10 – Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları Kullanın

Cep telefonuyla fotoğraf çeken bir çok kişi fotoğraflarını sosyal mecralarda yayınlamadan önce üzerine bir ton filtre uygulamakta ve bu davranışları fotoğrafçılar cephesinde hiç hoş karşılanmamaktadır.  🙂

Şaka bi yana çok abartmamak kaydıyla elbette fotoğraflarınızı düzenlemeli ve hatta çektiğiniz fotoğrafın türüne göre filtre uygulamalısınız. Renk düzenlemesi yaratmak istediğiniz etkide en az kompozisyonunuz kadar önemlidir. (Retrica kullanmayın 🙂 )

fotograf_detaylari

11 – En Kötü ve En İyi Fotoğraflarınızın Değerlerine Bakın

Herhangi bir konuda insanın kendini geliştirmesinin en iyi yolu o konuda yaptığı hatalardır. Çektiğiniz fotoğrafların ne kadar kötü olduğu asla sizi yıldırmamalı. Aksine sizi daha iyisiniz yapmaya sevk etmeli. Çektikten sonra beğenmediğiniz fotoğrafların değerlerine mutlaka bakın. Hangi diyaframda çekmişsiniz. Enstantaneniz kaç, hangi iso değerlerinde hangi beyaz ayarında çekmişsiniz, kadrajınız nasıl olmuş. Aynı işlemi çektikten sonra beğendiğiniz fotoğraflara da yapın. Kısa zamanda nasıl daha iyi fotoğraflar çektiğinize inanamayacaksınız.

sosyal_fotograf_medya

Aşağıdaki Bilgiler de Ekstralarımız..

Fotoğrafçı Gözüyle Cep Telefonu Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Faktörler

Resim Kalitesi

Fotoğrafınız cep telefonunuzla çektikten sonra bilgisayarda nasıl görünüyor? İrdelemeniz gereken değerler Keskinlik, Kontrast, Satürasyon ve Renk (Beyaz Ayarı) Fotoğraf örnekleri ile karşılaştırma yapan siteler göz önünde bulundurulmalıdır.

Megapiksel

Şayet çektiğiniz fotoğrafları basmayı ya da büyük boyutlarda sosyal paylaşım mecralarında paylaşmak istiyorsanız bu konudaki genel kural yüksek çözünürlük daha iyi bir seçim olduğu yönündedir.

Ekran

Keskinlik, kontrast, çözünürlük, resim kalitesi gibi etkenleri göz önünde bulundurdunuz diyelim ki fakat bunları seçerken en önemlisi bu değerleri telefon ekranında nasıl gördüğünüzdür. Telefonunuzun ekranına baktığınızda çektiğiniz fotoğrafların gerçek değerlerini görebiliyorsanız bu ekran sizin için doğru bir tercihtir.

Görüntü Sabitleme

Son zamanlarda piyasaya çıkan bir çok telefon görüntü sabitleme (image stabilization) özelliği ile birlikte geliyor (bu özellik hareketli çekimler yaparken bulanıklığı ve sarsıntıyı minimuma indirmektedir) ki bu özellik bilhassa düşük ışıklı ortamlarda yaptığınız çekimlerde çok büyük bir fark yaratarak çektiğiniz fotoğrafların ya da videoların kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden biri olarak listemizde yerini alıyor.

Video Kalitesi

Neredeyse şu an piyasada bulunan bir çok model HD Video (1080P) çekme kapasitesine sahip olarak geliyor. Fakat bazıları saniyede çektiği kare sayısı bakımından daha yüksek değerlere ulaşabiliyor. Bu da ağır çekim videolarda işinizi oldukça kolaylaştırcak faktörlerden biri. Hatta günümüzde bir kaç cep telefonu 4K (4096*21603840*2160) çözünürlükte videolar çekebilmekte.

Popüllerlik

Genel kural cep telefonu seçerken en çok satılan modeller arasında tercih yapmaktır. Hem aksesuar hem de uygulama vs gibi konularda sorun yaşamayacağınız öngörülür.

Kayıt Alanı

Eğer çok fazla fotoğraf çekmeyi ve bu fotoğrafları cep telefonunuzda muhafaza etmeyi planlıyorsanız seçeceğiniz modelin ya yüksek kapasiteli bir hafızası olmalı ya da harici kart desteği bulunmalı. Gerçi günümüzde ücretsiz kullanabileceğiniz bir çok Cloud alternatifi bulunduğu için bu tür bir çözüm de düşünebilirsiniz.

Pil Süresi

Cep telefonunuzdaki pil süresini etkileyen bir çok faktör vardır. (Mesela telefonunuzu ne kadr kullandığınız, arka planda çalışan uygulamaların ne kadar pil tükettiği vs gibi) Cep telefonunuzla fotoğraf ya da video çekerken pilinizin daha çabuk tükeneceğini göz önünde bulundurarak seçim yapmanız sizin faydanıza olacaktır.

Umarım bu bilgiler faydalı olur. Soru, görüş ve önerilerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz..

Sigma 150mm f/2.8 EX DG OS HSM APO Makro Lens İnceleme

0

Sigma 150mm f/2.8 EX DG OS HSM APO Makro Lens İnceleme

Sigma 150mm oldukça iyi fotoğraf kalitesine ve geniş diyafram aralığına sahip makul fiyatlı bir makro lenstir. Makro lenslerde keskinlik önemli bir özelliktir. Lensi elime alıp kullanmaya başlamadan önce kafamda bununla ilgili soru işaretleri vardı fakat lensi kullandıktan sonra bu kaygıların yersiz olduğunu fark ettim. Özellikle lens en geniş diyafram açıklığı olan 2.8 değerinde bile keskin fotoğraflar çekiyor.

Sigma 150mm lensteki kenar bozulmaları da yok denecek kadar az. Bunu en iyi fotoğrafı düzenleme aşamasında görüyorsunuz. Raw halindeki fotoğrafı Photoshop Camera Raw eklentisiyle açıp otomatik kenar lens düzeltme fonksiyonunu kulandığınızda diğer lenslerin aksine çektiğiniz fotoğrafın çok değişmediğini görebilirsiniz. Bu da lensin ne kadar iyi fotoğraflar çekebildiğini gösteriyor.

Lenste kullanılan HSM (Hypersonic Motor) özelliği netleme yaparken o kadar hızlı çalışıyor ki elde fotoğraf çekerken netleme noktalarını kaçırabiliyorsunuz. Elinizdeki en ufak bir sarsıntıda lens hemen yeni odak notlasına netlik yapıyor. Bu sebeple bu lensi kullanırken makineyi mümkün olduğunca sabit tutmanız gerekmekte. Ben çarçabuk çektiğim fotoğraflarda bazen netlik kaçırdığımı gözlemledim tabi bunda lensin ağır olmasının da etkisi var. Lens yaklaşık 895 gram ağırlığında ve boyu yaklaşık 14 cm uzunluğunda. Lensin filrte çapı ise 72mm. Netleme mesafesi 15 inch, yani yaklaşık 38 cm.

Lensi elinize aldığınız anda malzeme yapısının ne kadar kaliteli olduğunu fark ediyorsunuz. Sigma lens konusundaki başarısını bana göre bu lensle de sürdürüyor. Canon ve Nikon gibi markalarla olan yarışında da malzeme kalitesi ve nispeten makul fiyatı onu ön plana taşımaya yetiyor.

Umarım faydalı olmuştur, lensle çektiğim örnek fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz.

Lens İnceleme Videomuz:

Sony A7S II İnsan Gözünden Daha İyi Mi Çekiyor?

İnsan gözü çözünürlük ve algılayabilme kapasitesi açısından tarihin her evresinde üretilen bütün görüntüleme cihazlarına ilham kaynağı olmuştur ve şu ana kadar insan gözünün algılama kapasitesine sahip bir cihaz üretilememiştir.( diye biliyoruz)

Sony’nin aynasız makinelerinin en günceli olan Alfa 7S II sergilediği düşük ışık performansıyla bir çok kullanıcının iştahını kabartmaktadır. Videoart GR isimli Youtube kanalında yayınlanan son videoda ise insan gözüyle A7SII kıyaslanmakta ve ortaya çıkan sonuç ise oldukça ilginç. Videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Sony Alpha a7S II Özellikleri

  • 12.2MP Full-Frame Exmor CMOS Sensor
  • BIONZ X fotoğraf işlemci
  • UHD 4K 30fps & 1080p 120fps kayıt
  • S-Log3 Gamma ve ekran yardımcı fonksiyonu
  • 5-Axis resim sabitleyici
  • 0.5″ 2.36m-Dot XGA OLED Tru-Finder EVF
  • 3.0″ 1,228,800-Dot Tilting LCD Ekran
  • Saniyede 5 kareye kadar çekim ve ISO 409600 değeri
  • Hızlı, Akıllı AF, 169 AF Noktası
  • Wi-Fi ve NFC fonksiyonları

Tüm Teknik Özellikleri

Lens Mount Sony E-Mount
Camera Format Full-Frame
Pixels Actual: 12.4 Megapixel
Effective: 12.2 Megapixel
Max Resolution 4240 x 2832
Aspect Ratio 3:2, 16:9
Sensor Type / Size CMOS, 35.8 x 23.9 mm
File Formats Still Images: JPEG, RAW
Movies: AVCHD Ver. 2.0, MP4, MPEG-4 AVC/H.264, XAVC S
Audio: AAC LC, AC3, Dolby Digital 2ch, Linear PCM (Stereo)
Bit Depth 14-bit
Dust Reduction System Yes
Memory Card Type SD, SDHC, SDXC, Memory Stick PRO Duo (Yüksek Hız), Memory Stick, PRO HG-Duo
Image Stabilization Sensor-Shift, 5-Way

Video Recording Yes, NTSC/PAL
Resolution 3840 x 2160: 30 fps, 24 fps, 25 fps
1920 x 1080: 120 fps, 100 fps
1920 x 1080: 60 fps, 50 fps, 30 fps, 25 fps, 24 fps
Video Format 4K
XAVC S
3840 x 2160p / 29.97 fps (100 Mbps)
3840 x 2160p / 29.97 fps (60 Mbps)
3840 x 2160p / 23.98 fps (100 Mbps)
3840 x 2160p / 23.98 fps (60 Mbps)
3840 x 2160p / 25 fps (100 Mbps)
3840 x 2160p / 25 fps (60 Mbps)
High Definition
XAVC S
1920 x 1080p / 120 fps (100 Mbps)
1920 x 1080p / 100 fps (100 Mbps)
1920 x 1080p / 120 fps (60 Mbps)
1920 x 1080p / 100 fps (60 Mbps)
1920 x 1080p / 59.94 fps (50 Mbps)
1920 x 1080p / 29.97 fps (50 Mbps)
1920 x 1080p / 23.98 fps (50 Mbps)
1920 x 1080p / 50 fps (50 Mbps)
1920 x 1080p / 25 fps (50 Mbps)
High Definition
AVCHD
1920 x 1080p / 59.94 fps (28 Mbps)
1920 x 1080i / 59.94 fps (24 Mbps)
1920 x 1080i / 59.94 fps (17 Mbps)
1920 x 1080p / 23.98 fps (24 Mbps)
1920 x 1080p / 23.98 fps (17 Mbps)
1920 x 1080p / 50 fps (28 Mbps)
1920 x 1080i / 50 fps (24 Mbps)
1920 x 1080i / 50 fps (17 Mbps)
1920 x 1080p / 25 fps (24 Mbps)
1920 x 1080p / 25 fps (17 Mbps)
High Definition
MP4
1920 x 1080p / 60 fps (28 Mbps)
1920 x 1080p / 29.97 fps (16 Mbps)
1280 x 720p / 29.97 fps (6 Mbps)
1920 x 1080p / 50 fps (28 Mbps)
1920 x 1080p / 25 fps (16 Mbps)
1280 x 720p / 25 fps (6 Mbps)
Aspect Ratio 16:9
Video Clip Length Up to 29 Min 59 Sec
Audio Recording Built-in Mic: With Video, Stereo
Optional External Mic: With Video, Stereo + Mono
Focus Control
Focus Type Auto & Manual
Focus Mode Continuous-servo AF (C), Direct Manual Focus (DMF), Manual Focus (M), Single-servo AF (S)
Autofocus Points Contrast Detection: 169
Viewfinder/Display
Viewfinder Type Electronic
Viewfinder Size 0.5″
Viewfinder Pixel Count 2,359,296
Viewfinder Eye Point 23.00 mm
Viewfinder Coverage 100%
Viewfinder Magnification Approx. 0.78x
Diopter Adjustment – 4 to +3 m
Display Screen 3″ Rear Screen LCD (1,228,800)
Screen Coverage 100%
Exposure Control
ISO Sensitivity Auto, 100-102400 (Extended Mode: 50-409600)
Shutter Type: Electronic & Mechanical
Speed: 30 – 1/8000 second
Metering Method Center-weighted average metering, Multiple, Spot metering
Exposure Modes: Aperture Priority, Auto, Intelligent Auto, Manual, Movie, Programmed Auto, Scene Selection, Shutter Priority, Superior Auto, Sweep Panorama
Metering Range: EV -3.0 – EV 20.0
Compensation: -5 EV to +5 EV (in 1/3 or 1/2 EV steps)
White Balance Modes Auto, Cloudy, Color Temperature, Color Temperature Filter, Custom, Daylight, Flash, Fluorescent (Cool White), Fluorescent (Day White), Fluorescent (Daylight), Fluorescent (Warm White), Incandescent, Shade, Underwater
Continuous Shooting Up to 5 fps at 12.2 MPfor up to 200 frames, Up to 2.5 fps at 12.2 MPfor up to 200 frames
Flash
Flash Modes Auto, Fill-in, Hi-Speed Sync, Off, Rear Sync, Red-eye Reduction, Slow Sync, Wireless
Built-in Flash No
Max Sync Speed 1 / 250 seconds
Flash Compensation -3 EV to +3 EV (in 1/3 or 1/2 EV steps)
External Flash Connection Hot Shoe
Performance
Self Timer 10 seconds, 5 seconds, 2 seconds
Connectivity 1/8″ Headphone, 1/8″ Microphone, HDMI D (Micro), Micro-USB
Wi-Fi Capable Yes
Power
Battery 1x NP-FW50 Rechargeable Lithium-ion Battery Pack, 7.4 VDC, 1020 mAh
AC Power Adapter AC-PW20 (Optional)
Operating/Storage Temperature Operating 32 to 104°F (0 to 40°C)
Physical
Dimensions (WxHxD) 4.6 x 2.7 x 1.5″ / 116.8 x 68.6 x 38.1 mm
Weight 22.12 oz / 627 g with battery and memory card
Packaging Info
Package Weight 3.0 lb
Box Dimensions (LxWxH) 9.6 x 6.1 x 5.8″

2015 Yılının En İyi Drone Fotoğrafları

0

Dronestagram Eric Dupin tarafından kurulan ve kullanıcıların çektikleri hava fotoğraflarını paylaştığı bir internet sitesidir. Bu yıl National Geographic, GoPro, Adobe ve diger işletmelerle işbirliği içinde bir çok hava fotoğrafçılığı yarışması düzenlendi.

Dronestagram’ın kurucusu Eric Dupin “Dronelar dünyayı farklı bir perspektifle görebilen ve kolay erişilebilir cihazlar haline geldi ve bunun fiziksel limitleri de yok” diyor.

Bu liste 2015 yılının Dronelar tarafından çekilen en yi fotoğrafları içermektedir.

THY İstanbul Reklam Filmi Nasıl Çekildi?

Türk Hava Yolları kısa zaman önce yayınladığı “Istanbul – Flow Through the City of Tales” isimli  reklam filminde izleyenleri kendisine hayran bırakmayı başardı. Film İstanbul’un en güzel, en görsel mekanlarını süratli bir şekilde izleyiciye sunarak ilginç bir deneyim yaşatıyor.

Videoyu izleyen hemen hemen herkes videonun nasıl çekilmiş olabileceğini düşünüyor zira film sizi galata kulesinin tepesine kadar çıkartıp oradan İstanbul’un diğer mekanlarına ve hatta kız kulesine kesme olmadan götürüyor.

Reklam videosu Dubai Flow Motion videosundan tanıdığımız Rob Whitworth tarafından hazırlanmış. İsmini duyurduğu muhteşem videosunu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Rob videoyu hazırlarken büyük ölçüde RAW fotoğraflar çekerek çalışmış. Çekimlerin 6 hafta sürdüğünü (genelde hava koşullarının iyileşmesini bekleyerek), 295 saat boyunca çekim yapıldığını, toplamda 71.000 adet RAW fotoğraf elde edildiğini belirtmiş ki bu da yaklaşık 3.8 terabytelık alana sığmış. Düzenleme aşamasının da 278 saat sürdüğü belirtiliyor.

Rob çalışmalarında DSLR fotoğraf makineleri kullanmış ve videoyu düzenlerken 4K çözünürlüğünde işlemiş. Aşağıdaki videoda kısa kamera arkası görüntülerini izleyebilirsiniz.

Timelapse Video Nasıl Yapılır – 3 Düzenleme Aşaması

Fotoğraflarımızı çektik ve bilgisayarımıza attıysak şimdi düzenleme aşamasına geçebiliriz. Timelapse video düzenlemenin birden fazla yolu vardır. Biz en çok kullanılan iki yöntemden bahsedeceğiz.

Bu yöntemlerden birincisi Adobe After Effects programına çektiğimiz raw fotoğrafları direk almaktır. Aslına bakarsanız en iyi sonuç veren yöntem budur fakat raw fotoğrafların boyutları çok yüksek olduğundan kullandığınız bilgisayar düzenleme yaparken sizi biraz yorabilir. HP Z820 Workstation makinede bile raw fotoğraflardan timelapse videosu oluştururken her adımda bilgisayarı beklemek sorunda kaldığımı söyleyebilirim. Hal böyle olunca evlerimizde kullandığımız makinelerde bu iş biraz daha zor olacaktır.

İkinci yöntem ise raw fotoğrafları Adobe Lightroom programı ile düzenleyerek jpeg formatına çevirmek ve sonrasında Adobe After Effects ya da Adobe Premiere gibi bir düzenleme programının içine atıp çalışmak. Bu yöntem ilkine göre daha seri bir yöntemdir. Zira fotoğrafları jpeg formatına çevirdiğiniz için bilgisayarınız bir önceki adımdaki kadar kasmayacaktır ve çalışmalarınızda saç baş yolmak zorunda kalmayacaksınız. Şimdi bu adımları görsellerle destekleyerek anlatmaya çalışalım.

1 – Raw Fotoğrafları Adobe Lightroom programı ile Düzenlemek

lightrom_import_2
Öncelikle Adobe Lightroom programını açıyoruz. Sol taraftan fotoğraflarımızın bulunduğu klasörü seçerek ekranın ortasına bütün fotoğraflarımızın gelmesini bekliyoruz ve ardından sağ alt köşedeki import butonuna tıklıyoruz.

lightrom_import_3

Ortada görünün listedeki fotoğraflardan birini seçerek sağ üst köşedeki develop butonunu tıklıyoruz ve açılan fotoğrafımızı düzenliyoruz.

lightrom_import_4_develop
Adobe Lightroom Develop Bölümü

lightrom_import_5

Açtığımız fotoğrafı düzenledikten sonra sağ üst köşedeki menüden tekrar library butonunu tıklıyoruz ve yukarıdaki sayfa açılıyor. Ekrandaki tüm fotoğrafları seçerek sağ alt köşedeki sync settings kısmını tıklıyoruz. Bu işlem yaptığmız düzenlemenin tüm fotoğrafları etkilemesine olanak veriyor. Siz tek fotoğrafı düzenliyorsunuz ve program import ettiğniz bütün fotoğraflara yaptığnız ayarları ekliyor ve tüm fotoğraflarınız tek hamlede düzenlenmiş oluyor.

lightrom_import_6

File menüsünden export kısmını seçiyor ve bütün fotoğraflarımızı belirlediğimiz bir klasöre jpeg formatında kaydediyoruz.

Fotoğraflarımızı jpeg forkatına dönüştürerek renk, contrast, netlik vb. ayarları düzenlediğimize göre artık timelapse videomuzu oluşturmaya başlayabiliriz. x

2 – Adobe After Effects Programı İle Timelapse Videosu Hazırlamak

Adobe after effects programını açıyoruz.

AFTER_EFFECTS_SEQUENCE_IMPORT_1

After Effects programı açıldığında ilk çıkan karşılama ekranında projemizin boyut, çözünürlük, kare sayısı gibi ayarları yapıyoruz.

Ardından file menüsünden import kısmını tıklıyoruz ve hazırladığımız fotoğrafların bulunduğu klasörü açıyoruz.

Açılan klasördeki ilk fotoğrafı seçerek pencerenin sağ alt köşesindeki jpeg sequence kısmını tıklıyoruz.

Buraya önemli bir not eklemekte fayda var; Şayet fotoğraflarımızı Lightroom ile düzenlemeden direk after effects programının içine almaya çalışsaydık jpeg sequence yerine raw sequence yazısını görecektik ve diğer bütün adımları aynen uygulayacaktık. 

Import butonuna tıkladığımız anda klasörümüzde bulunan bütün fotoğraflar tek bir video dosyası olarak programımızın içinde açılacaktır. Dosya açıldıktan sonra gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra geriye bir tek çıktı alma işlemi kalıyor.

File menüsünden export kısmını tıklayarak çıktı alma metodumuzu ve alınacak çıktının yerini belirledikten sonra arkamıza yaslanıp işlemin bitmesini bekliyoruz.

Konu ile ilgili sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur.

Timelapse Video Nasıl Yapılır – 2 Çekim Aşaması

Henüz okumadıysanız serinin ilk yazısı Gerekli Malzemeler kısmını okumalısınız.

Fotoğraf makinemizi, diğer malzemelerimizi ve çekim yapacağımız lokasyonu belirlediysek hemen çekim aşamasına geçebiliriz. Maddeler halinde ifade etmek gerekirse;

1 – Raw fotoğraf

DSLR fotoğraf makinelerine aşinaysanız raw fotoğrafın ne denli önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Tekrar etmek gerekirse. Raw fotoğraflar jpeg fotoğraflara göre sıkıştırılmadığı için bir miktar boyut bakımından büyüktür fakat içlerinde inanılmaz veriler barındırırlar. Raw olarak çektiğiniz fotoğrafta lens düzeltmesi uygulayabilirsiniz. (kenarlardaki kararmayı gidermek için) Netliği, contrastı ve rengi istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ayrıca raw fotoğraflardan oluşturduğunuz timelapse videoları jpeg fotoğraflardan oluşturduğunuz videoya göre daha kaliteli olur. Dolayısıyla şayet kartınızda yer sorununuz yoksa mutlaka raw çekmelisiniz.

2 – Manuel Mod

Çekime başlamadan önce fotoğraf makinenizi manuel moda getirip bulunduğunuz ortama göre iso, enstantane ve diyafram ayarlarınızı yapmalısınız. Manuel modda çekim yapmamıızın sebebi ortamda meydana gelen ışık vb değişimlerinden etkilenmemek. Şayet otomatik modda çekim yaparak timelapse videolarımızı bu fotoğraflardan oluşturmak istersek videomuzda flickr denen ışık oynamalarının olduğunu fark ederiz. Bunu düzelten programlar var fakat baştan önlemimizi almak sonradan çektiğimiz fotoğrafları kurtarmaya çalışmaktan daha iyidir. Ayrıca manuel modda makine sizi nistediğiniz gibi çekim yapacaktır. Otomatik modda ise kendi istediği gibi. Ona bu fırsatı vermemelisiniz 🙂

3 – Manuel Netlik

Makinenizi tripoda bağladınız, kadrajınızı ayarladınız, manuel ayarlarınızı yaptınız. Şimdi çekeceğiniz objenin odaklanmak istediğiniz yerini netlemeli ve ardından lensinizi de manuel moda almalısınız ve çekiminiz bitene kadar bu ayarları korumalısınız. Manuel netlik timelapse videonuzun olmazsa olmazlarındandır. Peki neden? Düşünün ki her şeyi olması gerektiği gibi yaptınız fakat makinenizi otomatik netlikte bıraktınız ve çekimlerinize başladınız. Fotoğraf makineniz çekim yaptığı esnada kadrajınıza umarsız bi kuş girdi. Makineniz kuşa odaklanacak ve çektiğiniz yüzlerce fotoğraf içinde en az bir kaç tanesinde netlik noktanız değişmiş olacak. Videonuzu hazırlarken kadraja giren kuşa söylenmek ne yazık ki o aşamada işe yaramaz. Bu sebeple manuel netlik yapmalısınız.

Çekimlerimizi tamamladıysak şimdi son aşama olan düzenleme aşamasına gidebiliriz.

Timelapse Video Nasıl Yapılır – 1 Gerekli Malzemeler

Timelaapse Video çekimi için hazırladığımız üç serilik yazımızın ilkinde Timelapse çekimi için gerekli malzemelerden bahsedeceğiz.

Öncelikle timelapse konusunda bilginiz yoksa ne olduğuyla ilgili ŞU yazımıza göz atabilirsiniz.

Timelapse video hazırlamak için ilk olarak bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız var. Belli zaman aralıklarında fotoğraf çekebildiğiniz sürece makinenin türü, cinsi pek önemli değil fakat günümüzde bu işler için genellikle DSLR makineler kullanılmaktadır.

DSLR fotoğraf makinelerinin bir çoğunda belli zaman aralıklarında fotoğraf çekme özelliği bulunmaz bu sebeple harici bir aparat ya da yazılım kullanmak zorundasınız. Alternatiflerinizi alt başlıklarda inceleyelim.

 

1 – Magic Lantern

Magic Lantern yalnızca Canon DSLR makinelere yüklenebilen açık kaynak kodlu özel bir yazılımdır. Yazılımın bir çok özelliği arasında aralıklı fotoğraf çekmenize imkan tanıyan intervalometer özelliği de bulunmaktadır.

Magic_Lantern_intervalometer

 

Bu özellik sayesinde kendiniz belirleyeceğiniz zaman aralıklarında fotoğraflar çekebilirsiniz. Çekilen fooğraflara ardışık olarak isim verildiğinden düzenleme aşamasında işimiz biraz daha kolay olacak.

2 – İntervalometre

Makinenize haricen bağlanan bu aparat bir çok fotoğrafçı tarafından makineye dokunmadan tetikleme yöntemiyle fotoğraf çekmek için kullanılmakta. Ayrıca bu aparat belli zaman aralıklarında fotoğraf çekmenize de imkan vererek timelapse videolardaki en büyük yardımcılarınızdan biri olarak karşımıza çıkıyor.

intervalometre

Bu aparatı bir çok fotoğrafçıda rahatlıkla bulabilirsiniz.

3 – Program

DSLR makinelerle belli aralıklarda fotoğraf çekmek için kullanılan bir diğer yöntem de yazılım kullanmaktır. Fotoğraf makinenizle birlikte gelen yazılım yardımıyla makinenizi bilgisayarınıza bağlayarak belli aralıklarla fotoğraf çekmesi için ayarlayabilirsiniz. Timelapse çekimi yaparken yazılım kullanmanın tek dezavantajı yanınızda sürekli bilgisayar bulundurmak zorunda olmanızdır.

Tripod

Çekimlerinizin stabil olması açısından bir tripod kullanmanız şart. Zira makine çekim yaparken bir miktar titreme yapacaktır ve siz çekimlerinizi bitirene kadar başladığınız kadrajı korumak zorundasınız. Ayrıca tripod kullanmak rüzgar ya da çarpma gibi çevresel faktörlerden de sizi koruyacaktır.

Mekan

Timelapse yapacağınız yer ortaya çıkacak olan videonuzu belirleyecek en önemli etkenlerden biridir. Bulutları mı çekeceksiniz, insanları mı, yoksa başka bir şey mi? Çekeceğiniz objeye göre hangi aralıklarla fotoğraf çekeceğinize kara vermeniz gerekiyor. Gündoğumu ve günbatımı çekerken dikkat etmemiz gereken bir çok şey var o yüzden bu bölümü başka bir yazıda anlatmaya çalışacağız. Şimdilik ışık farklılıklarının çok az olduğu ortamlarda bu yöntemle çekim yapabilirsiniz.

 

Yazımızı okumaya ikinci bölümden devam edebilirsiniz