EN YENİ İÇERİKLER

Msi GT72VR Dominator 071 6RD VR Ready Yurt Dışından Satın Alma ve İlk İzlenimler

4

KARAR SÜRECİ

     2013 yılından beri video düzenleme, grafik tasarım, animasyon işlerinde intel i7 işlemcili 15 inçlik Monster marka bir dizüstü bilgisayarı kullanmaktaydım. Bilgisayar artık ihtiyaçlarımı karşılamamaya başladığında ise yeni bir dizüstü bilgisayar arayışına giriştim. Bu bağlamda birçok markayı taradım, inceledim. Sonuç olarak da markası, modeli ne olursa olsun Nvidia’nın Pascal serisi (Gtx 1060, Gtx 1070, Gtx 1080) ekran kartlarından birini kullanan bir dizüstü bilgisayar almaya karar verdim ve aramalarımı bu doğrultuda limitledim. Monster ve Msi markaları yine elimde kalan son iki markaydı. Msi malzeme kalitesi ve tasarımıyla ön plana çıkarken Monster ise teknik servis hizmetleriyle öndeydi. Derken Msi almaya karar verdim fakat istediğim özellikleri sahip Pascal mimarisinin kullanıldığı dizüstü bilgisayarlar ülkemizde en ucuz 7300 TL civarındaydı ve benim o kadar bütçem yoktu.

     Daha sonra Msi GT72VR 071 Dominator 6RD numarasına sahip dizüstü bilgisayarın Amazon’da 1549 dolar olduğunu görünce bir heveslendim. Her ne kadar 318 dolarlık vergisi ve kargosu olsa da ürün Türkiye’den çok daha ucuza geliyordu. Yaptığım hesaplamalara göre bilgisayar bana 6000 TL civarında bir paraya mal olacaktı. Gözümü karartıp 13 Eylül 2016 tarihinde siparişi verdim ve bilgisayar elime 22 Eylül 2016’da ulaştı. – (Buraya küçük bir not düşeyim, Amazon’dan ürün aldığınızda ürün 75 Euro ile 1500 Euro arasında ise Amazon sizden vergi ücretlerini peşin alıyor. Ürününüz Türkiye’ye ulaştığında Ups yetkilileri sizi arayarak mail adresinizi istiyorlar ve verdiğiniz adrese bir evrak gönderiliyor. Siz bu evrakı imzalayarak yetkililere geri gönderiyorsunuz. Bu evrak Ups görevlilerinin ürünü Gümrükten teslim almasına olanak sağlıyor. Ups görevlileri ürünün gümrük vergisini ödeyerek ürünü teslim alıp adresinize teslim ediyorlar ve yaptıkları tüm masrafları Amazon’a fatura ediyorlar.)

karsilasirma_1

BİLGİSAYAR HAKKINDAKİ İZLENİMLERİM

     Bilgisayar geldiğinde kutuları açarken oldukça heyecanlıydım ve yeni bilgisayarım kutusundan çıktığında heyecanım iki kat arttı. Şimdiye kadar hiç 17 inçlik dizüstü bilgisayar kullanmadıysanız önce herhangi bir teknoloji mağazasında 17 inçlik bir modeli görüp ondan sonra almaya karar vermenizi öneririm. Zira bana oldukça büyük geldi. Öncesinde 17 inçlik bir bilgisayar kullansaydım belki tercihimi yine 15 inçlik bir bilgisayardan yana yapabilirdim. Neyse büyüklük şokunu üzerimden attıktan sonra ilk dikkatimi çeken şey malzeme kalitesiydi. Msi bu konuda gerçekten çok iyi ve ürünlerinin malzeme kalitesi gerçekten muazzam.  Özellikle GT serisi dizüstü bilgisayarlar en üst segment malzeme kullanılan bilgisayarlardır.

3

Dip Not: – Msi Oyuncu Dizüstü Bilgisayarları Seri Bilgileri Şu şekildedir ;

GT Serisi = İleri Düzey İntel Oyuncu Bilgisayarı

GE Serisi = Orta Düzey İntel Oyuncu Bilgisayarı

GS Serisi = İnce – ileri/Orta Düzey İntel Oyuncu Bilgisayarı

GX Serisi = İleri/Orta Düzey Amd Oyuncu Bilgisayarı

GP Serisi = İnce – Orta Düzey İntel Oyuncu Bilgisayarını ifade eder.

Kasa

Kasa Msi’ın uzun zamandır kullandığı kendini kanıtlamış GT kasası. Üst kapakta klasik Msi logosu bulunmakta. Kasanın arka kısmındaki havalandırma boşlukları ilk bakışta size spor bir arabayı andırabilir. Kasaya dokunduğunuz anda size kalite hissini yaşatıyor.

alt_

Ekran

Ekranla ilgili olarak ilk dikkatimi çeken şey hangi açıdan bakarsanız bakın görüntü kalitesinin çok etkilenmemesiydi. Ekran 60 Hz’lik 5 ms tepki süreli, G-Sync özellikli, Full HD bir panelden oluşuyor ve renk ayrımı oldukça başarılı. Boyut olarak da daha önce bahsettiğim gibi bir dizüstü bilgisayardan çok masaüstü bilgisayarına andırıyor. Tabi bu oyun oynayanlar ve tasarım işleriyle uğraşanlar için iyi bir şey.

Bağlanılabilirlik

Bilgisayarın sağ tarafında optik sürücü (DVD) ve 2 adet USB 3.0 giriş, sol tarafta 4 adet USB 3.0 giriş, mikrofon girişi, hat girişi, hat çıkışı, SPDIF ve SD kart girişi, arka tarafında ise 1 adet mini display port (1.2), 1 adet HDMI (1.4), 1 adet USB 3.1 Type C girişi, 1 adet Gigabit Ethernet ve adaptör girişleri bulunmakta.

Klavye

Msi diğer modellerinde olduğu gibi bu modelinde de Steelseries klavye kullanmış. Klavyenin hissiyatı oldukça narin buna rağmen tuşlara basarken sağlamlığını hissettiriyor. Bu arada ilk kez ışıklı klavye kullanan biri olarak çok beğendiğimi itiraf etmeliyim. Işıkların rengini ve şiddetini ister kısa yol tuşuyla isterseniz de Windows üzerinden bir yazılım aracılığıyla değiştirebiliyorsunuz.

Soğutma ve Performans

Cihazı kullanmaya başlayalı henüz birkaç gün olduğundan detaylı denemeler yapamadım fakat yarım saat kadar full ayarlarlar Rise Of The Tomb Raider oynadıktan ve yaklaşık bir saat kadar After Effects programında bir animasyon hazırlayıp bunun renderını aldığımda ne Cpu’nun ne de GPU’nun 50 derecenin üzerine çıktığını görmedim. Oyunda değil ama render alırken hem 6. Nesil i7 6700Q işlemcinin hem de Gtx 1060’ın varlığı kendini oldukça hissettiriyordu. Cihazın performansı muazzam.

Hoparlörler

Cihazın klavye kısmının hemen üzerinde iki adet stereo hoparlör ve alt kısmında bir adet sub woofer bulunuyor. Evde özellikle film izlerken kullandığım 5+1 ses sistemim var. Her ne kadar alakasız bir karşılaştırma olsa da birbiriyle kıyaslayacak olursak dizüstü bilgisayar neredeyse ses sistemi kadar tok ve kaliteli ses veriyor. Film izlerken, oyun oynarken etrafınızda olup biteni unutup kendinizi olayın atmosferine kaptırıyorsunuz. Ayrıca Nahimic uygulaması ile ses için ince ayarlar yapabiliyorsunuz.

Batarya ve Şarj Süresi

Cihazın içinde 9 hücreli lityum batarya bulunuyor. Batarya tam doluyken internet ve standart işlemlerde yaklaşık 3,5 saat dayanıyor. Yük altında bu süre daha da kısalacaktır elbet. Bu arada cihazın 3 ayda bir batarya kalibrasyonu yapılması gerekiyormuş. Msi’ın küçük bir programı ile bu işlemi yapabiliyorsunuz. İşlem bataryayı tamamen bitirip ardından şarj etmekten ibaret.

Bilgisayarla ilgili ilk izlenimlerim bu kadar kullandıkça farklı tecrübeleri elimden geldiğince aktarmaya çalışırım. Şimdilik bu kadar. İnternette bu bilgisayarla ilgili Türkçe bir kaynak bulamadığım için almayı düşünenlere faydalı olabilmek adına bu yazıyı hazırladım umarım faydalı olmuştur.

arkadan_

Kutu Açılış Videosu

Bilgisayarın Özellikleri

Model: GT72VR Dominator-071

Ekran: 17 inch

Çözünürlük: 1920*1080

İşlemci: intel i7 Skylake (6700Q) 2.6 GHz

Ram: 12 GB DDR4-SDRAM

HDD: 1000 GB 7200 RPM SATA

SSD: 128 GB M.2 SATA

Ekran Kartı: Nvidia GTX 1060 GDDR5 6GB

Optik Sürücü: DVD+RW

İşletim Sistemi: Windows Home 64 Bit

Ürünün Linki

Hackintosh Skylake Msi H110M-Pro VD Anakart Bios Ayarları

Merhabalar. Bir kaç ay önce topladığım skylake işlemcili masaüstü bilgisayarıma Mac Os X işletim sistemi son sürümü olan El Capitan‘ı uzun uğraşlar sonucu kurmayı başarmış bulunuyorum. Hatta şu an bu yazıyı El Capitan kurulu Pc aracılığı ile yazıyorum 🙂 İnternette yaptığım araştırmalarda ne yazık ki aynı donanım özelliklerine sahip başka bir kurulum göremedim bu sebeple bir kaç yazı ve video ile bu süreci ihtiyacı olanların faydalanması için paylaşmak istedim.

Öncelikle bilmeyenler için Hackintosh‘un ne demek olduğundan bahsetmeye çalışayım. Mac bilgisayarlar için tasarlanan Mac Os X işletim sistemlerini Mac olmayan bilgisayarlara kurma işine Hackintosh deniyor. Mac Os X işletim sistemi yalnızca mac bilgisayarlar için tasarlandığı için bir kaç donanım uyumsuzlukları bulunuyor fakat bunları biraz uğraşla kolayca çözebiliyorsunuz.

Aşağıdaki görsellerde Msi H110M marka anakartın Hackintosh kurulumundan önce yapılması gereken ayarlar bulunuyor. Eğer siz de kurulum yapmayı düşünüyorsanız öncelikle bios ayarlarını görsellerdeki gibi yapmanız gerekmektedir.

Msi H110M-Pro VD Hackintosh Msi H110M-Pro VD Hackintosh 2 Msi H110M-Pro VD Hackintosh 3 Msi H110M-Pro VD Hackintosh 4 Msi H110M-Pro VD Hackintosh 5 Msi H110M-Pro VD Hackintosh 6 Msi H110M-Pro VD Hackintosh 7 Msi H110M-Pro VD Hackintosh Msi H110M-Pro VD Hackintosh 8 Msi H110M-Pro VD Hackintosh 8 Msi H110M-Pro VD Hackintosh 9 Msi H110M-Pro VD Hackintosh 10 Msi H110M-Pro VD Hackintosh Kurulum Ekranı Msi H110M-Pro VD Hackintosh112 Msi H110M-Pro VD Hackintosh 65

HDD İle SSD Arasındaki Farklar

0

Temel Meseleler

Bir kaç yıl öncesine kadar Bilgisayar kullanıcıları için saklama ünitesi konusunda piyasada çok fazla alternatif bulunmamaktaydı. Ta ki SSD’ler piyasaya girene kadar. Şimdilerde yeni aldığınız ya da halihazırda kullandığınız sisteminizdeki saklama ünitesinde SSD (Solid State Drive), HDD (Hard Disk Drive) ya da bazı durumlarda her ikisini birden tercih edebilirsiniz. Yazımızda HDD ile SSD arasındaki farkları, artıları ve eksileri değerlendireceğiz.

HDD ve SSD Açıklaması

HDD’lerde veri saklanırken metal, cam ya da plastikten yapılmış, demir oksit ya da manyetik özellik barındıran başka bir malzeme ile kaplı fiziksel diskler üzerine veri yazılır ve bu verilere erişmek istediğinizde okuyucu kafa yardımı ile dönmekte olan disklerden bu verilere erişim sağlanır. Bu veriler kullanıcı müdahalesi ile silinene kadar fiziksel disklerde muhafaza edilirler bu sebeple bu disklere hard disk denmektedir. Disklerin dakikadaki devir sayısına göre hız sınıfına (Rpm) ayrılırlar ki bunların en bilinenleri 3600, 4200, 5400, 7200, 10000, 15000 gibi rakamlara sahiptirler.

SSD’ler ise bilgisayarınızda bulunan bir diğer parça gibi yani Ram gibi çalışırlar. Kayıt esnasında hareket eden herhangibir mekanizma bulunmaz ve veri yolları her çipe paralel bağlandığından istenilen verilere eş zamanlı olarak erişilebilir. Bu sebeple SSD’ler HDD’lere göre çok yüksek hızlarda çalışabilmektedir.

HDD ve SSD’lerin Tarihi

Hard disk teknolojisi bilgisayar teknolojiyle aynı yaştadır. Bilinen en eski örneği IBM firmasının 1956 yılında ürettiği IBM 350 RAMAC’dır. Bu diskte 3,75 Megabytelık veriyi saklamak için 50 adet 24 inch boyutunda plaka bulunmaktasydı. (Bu boyutun şimdilerde bir mp3 şarkısı kadar olması sizleri şaşırtmasın) Bu diskin boyutu da yaklaşık iki buzdolabı büyüklüğündeydi. IBM 350 o zamanlar yalnızca hükümet ve endüstriyel kullanıcılar tarafından kulanılmaktaydı ta ki 1969 yılına kadar. 1980’lerde disklerin boyutu ilk başlarda 5.25 inch, 3.5inch daha sonraları ise ve 2.5 inch kadar küçüldü ve kişisel bilgisayarlarda yer almaya başladı. Disklerin bağlantı türleri de yıllar içerisinde Seri bağlantı, IDE, SCSI ve son olarak da SATA olarak evrildi fakat her bir bağlantürü temelde aynı işlevi yerine getirmekteydi. Disk ile Anakart arasındaki iletişimi sağlamaktaydı. Günümüzde büyük çoğunlukla ev kullanıcıları SATA diskleri kullanmaktadır ve bu disklerin 3.5 inch boyutunda olanları maksimum 10TB, 2.5 inch olanları ise maksimum 3TB kapasite sunabilmektedir.

SSD’lerin ise daha kısa bir özgeçmişi bulunmakta. Bilgisayarların ilk kullanıldığı andan itibaren hareket etmeyen bir veri depolama sistemi üzerinde çalışılmış ve 1970’lerle 80’ler arasında kullanılan, daha sonra ise ortadan kaybolan buble memory flash isimli sürücü dışında bir alternatif bulunamamıştır. Şimdilerde kullanılan flash belleklerle aynı mantık güdülmektedir. Hareket etmeden verileri depolayabilmeli ve verileri bünyesinde tutmaya devam etmek için harici bir güç kaynağına ihtiyaç duymamalı. İlk SSD disklerin kullanılmaya başlanması Netbook kavramıyla tanıştığımız tarihe yani 2000’li yılların sonlarına denk gelmektedir. 2007 yılında OLPC XO-1 1GB boyutundaki SSD’leri kullanmış, Asus Eee PC 700 serisi de 2GB boyutundaki SSD’leri cihazlarında kullanmışlardır. Her iki cihazda da SSD’ler anakart üzerine lehimli halde bulunmaktaydılar. Yani şimdiki gibi harici bir bağlantı bulunmuyordu. Sonraki yıllarda ortaya çıkan 2.5 inch boyutlarındaki SSD’ler netbookları, notebookları, ultrabookları daha işlevsel hale getirmiş, hızlı oluşları makinelerin performanslarını olumlu ölçüde arttırmıştır. Günümüzde kullanılan en büyük kapasiteli 2.5 inchlik SSD’ler 4TB boyutlarındadır, elbette ilerleyen zamanlarda bu kapasite artacaktır.

 SSD İle HDD Arasındaki Farklar
SSD İle HDD Arasındaki Farklar

Faydalar ve Dezavantajlar

Gigabyte başına düşen TL miktarını göz önünde bulunduracak olursak SSD’ler HDD’lere göre oldukça pahalı bir seçenek olmasına rağmen söz konusu hız olunca denge tamamen değişmektedir. Şimdilerde SSD’ler HDD’lere göre çok daha pahalı bir seçenek olmasına rağmen ilerleyen zamanlarda teknolojinin daha da ilerlemesi ve sektördeki yenikleri de göz önünde bulundurursak aradaki fiyat farkının düşeceği öngörülmektedir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi SSD’ler günümüzde maksimum 4TB kapasitede olabiliyor fakat bu disklerin fiyatları o kadar pahalı ki sıradan bir ev kullanıcısının bu diskleri alıp bilgisayarında kullanması pek mümkün görünmüyor. Bunun yerine özellikle ev kullanıcıları maliyeti düşük tutmak isterse 128 GB’lık modellere, biraz daha harcama yapabileceklerse 240 ya da 480 GB’lık modellere yönelmektedirler.

Hız Meselesi

Burası SSD’lerin öne çıktığı kısım. SSD takılı bir bilgisayarın açılış süresi saniyeler sürmektedir. Bu rakamlar bilgisayarın diğer parçalarına göre değişiklik gösterse de kesinlikle bir dakikanın altındadır. Öte yandan HDD’leri göz önünde bulundurursak özellikle de eski sistemlerde açılış süreleri bir kaç dakikaları bulabilmektedir. Peki SSD’lerin hızı sadece bilgisayarın açılış süresini mi etkiler? Elbette hayıt. SSD’li bir bilgisayarda programlar daha hızlı çalışır, kopyalama işlemleri daha hızlı gerçekleşir, hatta işletim sistemi bile HDD’li haline göre komutlarınıza daha çabuk cevap vererek işlemlerinizi saniyeler içinde tamamlar. En yüksek Benchmark skorlarına sahip bilgisayarlara bir bakın her birinin içerisinde SSD olduğunu göreceksiniz.

Dayanıklılık

SSD’ler HDD’lerin aksine hareket eden bir mekanizmaya sahip olmadıkları için verilerinizi herhangi bir düşme, çarpma vb hallerde (fiziksel olarak zarar görmedikleri sürece) saklamaya devam ederler. Hatta bu tür çarpma ya da sarsıntılar sistem çalışmaya devam ederken meydana gelse bile çoğu zaman veri kaybı yaşamazsınız. Fakat işe HDD tarafından bakacak olursak sistem çalışırken meydana gelen her sarsıntı sizi veri kaybı yaşama riskiyle yüzyüze getirebilir.

Gürültü

En sessiz HDD bile çalışırken (mekanizma hareket ettiği için) bir miktar ses çıkartır. Hatta yüksek hızlı HDD’ler düşük hızlılara göre biraz daha gürültücüdürler. SSD’ler ise mekanik herhangi bir parça barındırmadığından çalışırken bile hiç ses çıkartmamaktadırlar.

Güç Tüketimi

HDD’ler ortalama 6 ila 15 Watt arası güç tüketimi yaparken bu rakam SSD’ler için 2 ila 5 Watt arasında değişmektedir.

mbaface-080211-1

Sonuç Olarak

HDD’ler fiyat, kapasite ve bulunabilirlik konularında hala önde ve bir süre daha böyle kalacağını düşünüyoruz. Öte yandan SSD’ler ise halihazırda hız, sağlamlık, boyut ve gürültü konusunda HDD’leri gerilerde bırakmış durumda. Ülkemiz kullanıcılarını göz önünde bulundurarak bir sonuca varmak gerekirse yeni kurulan sistemlere sadece işletim sistemini çalıştırmak için ikinci bir disk olarak SSD’lerin kurulması hem performans açısından hem de maliyet / fayda açısından mantıklı bir seçenek gibi görünüyor. Zaten günümüz kullanıcılarının çoğu da kişisel bilgisayarlarını bu şekilde kullanmaktadırlar.

Aşağıdaki videoda SSD ve HDD’nin bilgisayarın açılışına etki eden hız farkını görebilirsiniz.

Umarız yazımız faydalı olmuştur. Soru, görüş ve önerilerinizi yorum kısmından bizi bildirebilirsiniz.

Asus STRIX GTX950 Ekran Kartı Kutu Açılış Videosu

0

Asus’un yeni Gtx 950 ekran kartı kutu açılış videosu. Video Sony Alpha a7S II ile 4K formatında çekilmiştir ve Adobe Premiere programında düzenlenmiştir.

Kartın Özellikleri
Grafik İşlemci – NVIDIA GeForce GTX 950
Bus Veri Standardı – PCI Express 3.0
OpenGL
OpenGL®4.5

Video Belleği – GDDR5 2GB

Saat Hızı
OC Mode – GPU Boost Clock : 1355 MHZ , GPU Base Clock : 1165 MHz
Gaming Mode (Default) – GPU Boost Clock : 1329 MHZ , GPU Base Clock : 1140 MHz

CUDA Core – 768
Bellek Hızı – 6610 MHz
Bellek Arayüzü – 128-bit

Arayüz
DVI Çıkışı : Var x 1 (DVI-I), Var x 1 (DVI-D)
HDMI Çıkışı : Var x 1 (HDMI 2.0)
Display Port : Var x 1 (Standart DP)
HDCP Desteği : Var

Aksesuarlar
1 x STRIX Lazer Çıkartma
Yazılım
ASUS GPU Tweak II & Sürücü

Boyutlar
8.7 ” x 4.9 ” x 1.6 ” İnç
22 x 12.5 x4 cm

Google İle Kolay Arama Yöntemleri (Gelişmiş Arama Komutları)

0

Google şüphesiz ki son yılların en çok soru cevaplayan sistemidir. Hepimiz aklımıza takılan hemen hemen her şeyi açıp google’a soruyoruz. Tabi içerik sağlayıcı sayısı arttığından her zaman istediğimiz sonuçlara hemen ulaşamayabiliyoruz fakat çoğu zaman ihtiyacımız olan yanıtları da aldığımız söylenebilir.

Şimdi size google aramalarınızda işinizi kolaylaştıracak bir kaç hile göstereceğiz. Bu yöntemleri kullanarak aradığınız sonuca çok daha hızlı ulaşabilirsiniz.

1 – Birim Dönüştürme İşlemlerini direk google üzerinden yapabilirsiniz.

Birim Dönüştürme
Birim Dönüştürme

2 – Uçuş Bilgilerini Sorgulayabilirsiniz

Uçuş Bilgileri Sorgusu
Uçuş Bilgileri Sorgusu

3 – Herhangi Bir Filmin Ya Da Albümün Yayın Tarihini Öğrenebilirsiniz

Yayın Tarihi Sorgusu
Yayın Tarihi Sorgusu

4 – Önemli Tarihleri Tatil Günlerini Öğrenebilirsiniz

Önemli Tarihler Sorgusu
Önemli Tarihler Sorgusu

5 – Film Gösterim Zamanlarını Bulabilirsiniz. (Ülkemizde henüz tam olarak çalışmasa da yurt dışında yaşıyorsanız kullanabilirsiniz)

Film Gösterim Sorgu
Film Gösterim Sorgu

6 – Atari Molası Vermeye Ne Dersiniz?

Google görsel arama kısmına “Atari Breakout” yazarak enter tuşuna bastığınızda mini bir atari oyununu oynayabiliyorsunuz.

Atari Molası
Atari Molası

7 – Yazarına Göre Kitap Araması Yapabilirsiniz.

“Books By” Komutunu kullanarak sonraki kısma eserlerini bulmak istediğiniz yazarın ismini yazmalısınız.

Yazarın Eserlerini Arama
Yazarın Eserlerini Arama

8 – Takip Ettiğiniz Müsabakaların Sonuçlarını Öğrenebilirsiniz.

Skor Sorgusu
Skor Sorgusu

9 – Tam Aradığınız Gibi Bir GIF Bulabilirsiniz

gif_arama

10 – Yakınınızdaki Mekanları Bulabilirsiniz

Mekan Arama
Mekan Arama

11 – Sevdiğiniz Şarkıcının Parçalarını Bulabilirsiniz.

Şarkıcı Parça Arama
Şarkıcı Parça Arama

12 – Randevunuzu Planlarken Yardım alabilirsiniz

Gündoğumu Arama
Gündoğumu Arama

13 – Anlık Hava Durumunu Öğrenin

Hava Durumu Sorgusu
Hava Durumu Sorgusu

Şimdilik bu kadar, umarız faydalı olmuştur.

Federal Havacılık Kurulu Dronelara Kayıt Zorunluluğu Getiriyor

0

Drone kullanıcılarının son yıllarda hızla artması ve hemen hemen herkes tarafından kullanılabilir olması bir dizi önlemi de beraberinde getirdi. Bazı ülkelerin bazı bölgelerinde getirilen uçuş yasağının ardından şimdi de droneları kayıt altına alma konusu ortaya çıktı.

Merkezi Washington’da bulunan Federal Havacılık Kurulu (FAA – Federal Aviation Administration) yaptığı açıklama ile Amerika’da bulunan tüm drone sahiplerine kayıt zorunluluğu getirileceğini açıkladı.

solo quadcopter

Kayıt zorunluluğu getirilen droneların minimum 0.55 pond (Yaklaşık 250 gram) ile 55 pond (Yaklaşık 25 kilogram) ağırlığında olması gerektiği belirtildi. 21 Aralık tarihinde başlayacak uygulama ile kayıtlar FAA’nın resmi web sitesi üzerinden yapılacak ve ilk ay ücretsiz olacak. İlk 1 aylık süre sonunda ise kayıt ücretinin 5 dolar olacağı ve son kayıt tarihinin ise 16 Şubat 2016 tarihi olduğu açıklandı.

3D-Robotics-Solo-quadcopter-3

Ülkemizdeki drone kullanıcılarının sayısı da bir hayli fazla ve bu konuda ne gibi önlemler alınacağı ise merak konusu. Yakın zamanda drone kullanıcılarına lisans verilmesi ya da kayıt altına alınması gibi konular ülkemizde de gündeme gelebilir.

Samsung Yeni Reklamında Yine Apple’a Sataştı

0

https://www.youtube.com/watch?v=g4Verk1Bgow

Samsung Galaxy Reklamı

Iphone’un “değişen tek şey her şey” temalı yeni reklam filmine Samsung cephesinden cevap geldi. Samsung’un “bu bir telefon değil, bu bir galaxy” temalı yeni reklam filmine dikkatle baktığınızda iphone reklamı benzerliği hemen dikkat çekiyor. Reklamın ortasında yemek masasındaki bir grubun fotoğrafı iki farklı telefonla çekiliyor. Diğerine göre daha karanlık fotoğraf çeken telefonun arkası çevirildiğinde ise apple logosu hemen göze çarpıyor. Samsung son zamanlarda hedef göstererek Apple’dan daha iyi olduğunu kanıtlamaya çalışıyor adeta. Apple cephesinden ise ne cevap geleceği merakla bekleniyor.

https://www.youtube.com/watch?v=aBYWGjIzvyw

Ipheno 6s reklamı

Hotmail Hesaplarınızı Daha Güvenli Hale Getirin (Microsoft Hesabı Uygulaması)

0

microsoft hesabı uygulaması

Hotmail uzantılı bir mail adresi kullanıyorsanız bu uygulama tam size göre. Android telefonunuza kuracağınız “Microsoft hesabı” isimli uygulama ile onay vermeden şifreniz ve mail adresiniz başkaları tarafından bilinse dahi oturum açılamıyor. Siz de hesabınıza giriş yaparken uygulama üzerinden sadece onay tuşuna basıyorsunuz ve hesabınızı güvenli bir hale getiriyorsunuz. Lafı fazla uzatmadan uygulamanın linkini verelim.

Microsoft hesabı Uygulaması Google Play Adresi

Uygulamayı telefonunuza kurduktan sonra yapmanız gereken şey hotmail hesabınızla giriş yapmak.

Gmail Hesaplarınızı Daha Güvenli Hale Getirin (Google Authenticator Uygulaması)

0

Ülkemizdeki internet kullanım oranı ger geçen gün artıyor. Tabi aynı oranda internetteki tehlikeler ve ne yazık ki güvenlik problemleri de artıyor. Çevrenizde mutlaka bir şekilde maili çalınan / ele geçirilen kişiler olmuştur. Hatta belki siz de bu ve benzeri bir olayın kurbanı olmuşsunuzdur. Birinin mail adresini ele geçirdiğinizde mail hesabıyla bağlantılı tüm sosyal medya hesaplarını da ele geçirebilirsiniz demektir. Bunun olmasını kimse istemez değil mi? İş te tam da bu noktada teknolojinin bize sunduğu imkanlardan yararlanmalı ve hesaplarımızı daha güvenli hale getirmeliyiz.

Uygulamamızın ismi “Google Authenticator” Uygulama Google’ın kendisine ait dolayısıyla herhangi bir endişeniz olmasın. Programı kurduktan sonra sahip olduğunuz bütün gmail hesaplarını tanıtarak hesabınıza erişirken cep telefonunuzdaki kodla giriş yapacaksınız. Dolayısıyla birileri mail şifrenizi bile ele geçirse hesabınıza izniniz olmadan giriş yapamayacak. Kulağa güzel geliyor değil mi? Hadi şimdi programı nasıl kurup kullanılabilir hale getireceğimize göz atalım.

1 – Öncelikle aplikasyonu telefonumuza uygun sürümünü indiriyoruz.

Android Sahipleri İçin Google Play Linki

İphone Sahipleri İçin App Store Linki

2 – Uygulamayı telefonumuzda çalıştırıyoruz ve aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşıyoruz. Tek farkı sizin uygulamanız Türkçe olacak.

Google Authenticator 1

3 – Ayarlamaya Başla (Begin Setup) kısmına basıyoruz.

4 – Gmail hesabımıza giriş yaparak https://myaccount.google.com/security adresine gidiyoruz.

google iki adımlı doğrulama

5 – Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi 2 adımlı doğrulamayı tıklayarak aktif ediyoruz.

6 – Bize doğrulamayı nasıl yapacağımızı soruyor, barkod okuma seçeneğini seçiyoruz.

Google Authenticator 2

7 – Telefonumuzda da barkod okuma seçeneğini (scan a barcode) seçiyoruz ve ekrandaki barkodu telefonumuza okutuyoruz.

8 – Telefonumuz barkodu okuduğu anda bize bir kod veriyor. Bu kodu internet sayfasındaki istenen yere yazıyoruz ve işimiz bitiyor. Bundan sonra cep telefonumuzdan onay vermeden kimse hesabımıza giriş yapamayacak.

Dip Not: Olur da telefonunuzun başına bir şey gelir ve programa erişemezseniz ya da programı kaldırıp daha sonra tekrar kurarsanız tekrar aynı adımlarla en son kısma kadar gelip orada sadece “Farklı Bir Telefona Geç” kısmına tıklayarak tekrar ayarlarımızı yapabiliriz. Umarım faydalı olmuştur.

 

4.5G İhalesi ve Destekleyen Telefonlar

0

4_5_g

Geçenlerde ülkemizde yapılan ihale sonucunda yaklaşık olarak 8 frekans ihalesini Turkcell 1 milyar 623 milyon Euro ödeme gerçekleştirerek kazandı. 5 frekansı ihalesi kazanan Vodafone 778 milyon Euro ödeme gerçekleştirecek. Bir diğer yandan da diğer 5 frekans ihalesinde kazanan Avea 954.6 milyon Euro ödeme gerçekleştirecek durumda. 4.5G hizmetlerinden başlayacak. 4.5G ihalesinde Türkiye 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz bandında 20 ayrı frekans paketini de açıklamış durumda.

Gelelim 4.5G teknolojisinin destekleyen mobil cihazlara. Pahalı ve yüksek özelliklere sahip olan cihazlardan iPhone 5S, iPhone 6 ve 6 Plus sahibiyseniz şanslısınız. Bu cihazlar  4.5G teknolojisini destekliyor. HTC One M8 ve M9’da Android cihazlar arasında 4.5G’yi destekleyen cihazlardan, Liste şu şekilde devam ediyor:

 • Nokia Lumia 1520
 • LG G4
 • Sony Xperia Z Ultra
 • Sony Xperia Z3 Plus
 • Samsung Galaxy S6
 • Samsung Galaxy S6 Edge
 • Samsung Galaxy S6 Edge Plus
 • Samsung Galaxy Note 4
 • Samsung Galaxy Note 5
 • Samsung Galaxy Note Edge
 • Asus ZenFone 2
 • Apple iPhone 5
 • Apple iPhone 5C
 • Casper Via V9
 • General Mobile Discovery Elite Plus
 • HTC E8 (One E8)
 • HTC Desire 816
 • HTC Desire 820
 • HTC Desire Eye
 • HTC One M7
 • HTC One M7 Mini
 • HTC One M8S
 • HTC One Max
 • Huawei Ascend P7
 • Huawei Ascend Mate 7
 • Lenovo Vibe X2
 • Lenovo Vibe Z2
 • LG Optimus G E975
 • LG Optimus G Pro E986
 • LG G2
 • LG G3
 • LG G Flex
 • LG Nexus 5
 • Nokia Lumia 830
 • Nokia Lumia 920
 • Nokia Lumia 925
 • Nokia Lumia 930
 • Nokia Lumia 1020
 • Samsung Galaxy Alpha (SM-G850FQ)
 • Samsung Galaxy A5 (SM-A500F)
 • Samsung Galaxy A7 (SM-A700F)
 • Samsung Galaxy A8
 • Samsung Galaxy E7 (SM-E700F)
 • Samsung Galaxy K-Zoom (SM-C115)
 • Samsung Galaxy S4 Active (GT-I9295)
 • Samsung Galaxy S5 (SM-G900FQ)
 • Samsung Galaxy J7 (SM-J700F)
 • Samsung Galaxy Note 3 (N9005)
 • Samsung Galaxy Note 4 (N910)
 • Sony Xperia C3
 • Sony Xperia C4
 • Sony Xperia M4 Aqua
 • Sony Xperia T2 Ultra
 • Sony Xperia T3
 • Sony Xperia Z2
 • Sony Xperia Z3
 • Sony Xperia Z3 Compact
 • Galaxy S3
 • Galaxy S3 Neo
 • Galaxy S3 Mini
 • Galaxy Grand Neo
 • Ace 2
 • Galaxy S4 Mini
 • Galaxy Core 2
 • Galaxy Core Prime
 • S3 Mini Value Edition
 • Galaxy Win,
 • Galaxy E5 olarak listeleniyor
 • Avea inTouch 4
 • Casper Via V6
 • Casper Via V6X
 • Huawei Ascend G7
 • General Mobile 4G
 • Lenovo S90
 • LG Optimus 4X HD
 • Meizu M1 Note
 • Nokia Lumia 625
 • Nokia Lumia 735
 • Nokia Lumia 820
 • Nokia Lumia 1320
 • Samsung Galaxy A3
 • Samsung Galaxy Grand 2 (SM-G67105)
 • Samsung Galaxy Grand Prime (SM-G530FQ)
 • Samsung Galaxy Galaxy E5 (SM-E5000F)
 • Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)
 • Sony Xperia E4g
 • Sony Xperia M2
 • Sony Xperia M2 Aqua
 • Sony Xperia SP
 • Sony Xperia Z
 • Sony Xperia Z1
 • Sony Xperia Z1 Compact
 • Teknosa Preo P1
 • Turkcell T50
 • Vestel Venüs 5.5V
 • Vestel Venüs 5.5X
 • Vodafone Smart 4 Power