EN YENİ İÇERİKLER

Fatih Terim Basın Açıklaması Kinetik Tipografi

Fatih Terim’in 17 Ekim 2007 tarihinde Türkiye – Yunanistan maçı sonrası yaptığı basın açıklamasını Kinetik Tipografi videosu olarak derledik.

Tipografi videosu olarak bu kaydı seçmemizin sebebi ise basın açıklamasının üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen hala dinlediğimizde yüzümüzde tebessüm oluşturabilmesidir.

Video Adobe After Effects programında yaklaşık 1,5 saatte hazırlandı, renderı 2,5 saat kadar sürdü. İlk çıktıyı aldıktan sonra videoyu Adobe Premiere programında düzenledik, son rötüşlar yapıldıktan sonra da en son çıktıyı aldık. Yorum kısmında sorularınızı sorabilir, görüşlerinizi bildirebilirsiniz.
İyi Seyirler

Kinetik Tipografi Nerede Kullanılmalı?

Kinetik tipografi çoğu zaman ilgi çekici hatta eğlenceli bir grafik animasyon tekniğidir fakat her tür videoya bu tekniği uygulamak pek de akıllıca bir iş olmaz. Zira diğer bütün teknikler gibi kinetik tipografinin de kullanılması gereken ve hatta kullanılmaması gereken yerler vardır.

Kinetik Tipografinin doğru kullanıldığı yerlerde oldukça etkili bir animasyon tekniği olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Doğru kullanılan yerler kavramı çok geniş oldu farkındayım fakat görsel sanatlar matematik gibi formüle edilerek incelenebilecek ögeler değildir ne yazık ki. Bu yüzden animasyonu hazırlayan kişi olarak siz aynı zamanda izleyicinin yerine kendinizi koymalısınız. Hazırladığınız animasyon sizi etkileyebiliyorsa o zaman doğru yerde kullanmışsınız demektir.

Kinetik Tipografinin En iyi Kullanıldığı Yerlere Örnek Vermem Gerekirse;

– Herhangi Bir Duygu Barındıran İçerikler Hazırlanırken
– Karakter Oluşturulurken
– Dikkat Çekmek İçin kullanılabilir.

Mesela hazırladığınız animasyonda izleyici için yüksek ses taklidi yapmak istiyorsanız yazı karakterlerinizi büyütür, kalınlaştırır, en boy oranını değiştirirsiniz. Animasyonunuzda herhangi bir ses olmasa bile bu gibi karakter değişimleri izleyicide sesinizi yükselttiğiniz etkisini yaratır. Bu yüzden kullanacağınız tekniği özenle karar vermeniz gerekir. Unutmayın, yaptığınız her seçim izleyicide farklı bir etki bırakacaktır.

Kinetik Tipografinin Tarihi

Kinetik Tipografi tekniği ilk olarak Fransız ilüzyonist ve film yapımcısı Georges Melies tarafından 1899 yılında bir reklam filminde kullanılmıştır. Bu reklam filmi genelde durağan yazılardan oluşmasına rağmen hareketli ögeler barındırdığından ilk kinetik tipografi örneği olarak kabul edilmektedir. 1959 yılına kadar da daha iyi bir örneğine rastlanılmamıştır. 60’larda kinetik tipografi ortaya çıktığı yıllara göre daha çok hareket kazanmış ve Alfred Hitchcock’un “North by Northwest” isimli filminin açılış sekansında kullanılmıştır ve Saul Bass tarafından hazırlanmıştır. Aynı teknik 1960 yılında yine Alfred Hitchcock’un “Psycho” isimli filminde kullanılmıştır. Her iki örneği de fikir oluşturması açısından size göstermek için internette aradım fakat bulamadım. İlerleyen zamanlarda bulursam eklemeyi düşünüyorum.

1960 yılından sonra Kinetik Tipografi kullanımı (özellikle de film açılış / kapanış sekanslarında) endüstriyel bir hal almıştır ve bir çok filmde kullanılmıştır. Hala da kullanılmaktadır.

1988 yılında Oliver Harrison “Amore Baciami” isimli filminde kinetik tipografinin öncü örneklerinden birini kullanmıştır. Şansımıza bu videoyu Youtube’da buldum. Aşağıda izleyebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

Kinetik Tipografi Nedir?

Teknik olarak ismi “hareket eden yazı” kavramından gelen kinetik tipografi herhangi bir fikri, düşünceyi ya da istatistiki bilgiyi görsellerle destekli bir şekilde izleyiciye aktaran video animasyon yöntemidir. Kinetik tipografi bir çok görsel zenginlik barındırdığından izleyiciye verilmek istenen mesajı onları sıkmadan eğlenceli bir şekilde aktardığı için özellikle son dönemde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. İlk başlarda yalnızca reklam filmlerinde kullanılan bu teknik daha sonraları görsel sanatların hemen hemen her noktasında karşımıza çıkmaya başlamıştır.

kinetik tipografi 2

Kinetik Tipografilerde genelde vurguları yapan ya da iletilmek istenen mesajı veren bir dış ses, sesi görsel animasyonlarla destekleyen bir animasyon ve hareketli yazı katmanları bulunmaktadır. Görseller ne kadar etkileyici hazırlanmışsa iletilmek istenen mesaj da o denli başarılı bir şekilde izleyiciye ulaşır.

kinetik tipografi 3

Kinetik Tipografinin bir çok türü olmakla birlikte ülkemizde son zamanlarda özellikle rap kliplerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat yapılan işin kalitesi harcanan emekle doğru orantılıdır. Yani kinetik tipografi viedonuzu ne kadar zenginleştirirseniz izleyiciler tarafından o kadar beğenilecektir.

Kinetik Tipografinin olmazsa olmaz ögelerinden biri de fikirdir. Hazırladığınız videonun ana fikri ve onu izleyiciye nasıl sunduğunuz yaptığınız işin kalitesini etkileyen temel faktörler arasındadır.

kinetik tipografi 4

Cem Öğretir – BİZİ AFFEDİN (Kinetik Tipografi)

Cem Öğretir’in etkileyici konuşması için hazırlanan kısa kinetik tipografi videosu.

 

Eypio “A.P.O.” // Aleyhinde Kinetik Tipografi

1

Eypio’nun Aleyhinde parçası için hazırladığımız kinetik tipografi videosu.
Video Adobe After Effects programında hazırlanmıştır.

 

Sagopa Kajmer & Kolera – Beslenme Çantam (Kinetik Tipografi)

Sagopa Kajmer ve Kolera’ya ait Beslenme Çantam isimli rap parçası için hazırladığımız kinetik tipografi çalışmamız.

Looper 3D (Kinetik Tipografi)

Looper filminden kısa bir bölümü içeren 3D kinetik tipografi çalışmamız.

Doctor Who (Kinetik Tipografi)

Doctor Who isimli dizi için hazırladığımız kısa kinetik tipografi çalışmamız..